Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-26

Jak zwalczać stonkę?

Stonka, a szczególnie jej larwy, zagrażają uprawie ziemniaka. Ich intensywne żerowanie na roślinach potrafi doprowadzić do gołożerów i w następstwie do zniszczenia całych upraw.

Skąd wiedzieć, że należy przystąpić do zwalczania stonki?

Warto od czasu do czasu wykonywać lustrację swojego ogródka. W ten sposób można szybko wykryć moment pojawienia się szkodnika na uprawach. Szczególną czujność należy zachować zwłaszcza wiosną, zwracając uwagę zarówno na larwy, jak i jaja owadów. Jeśli na wiosennej uprawie zauważymy 1 chrząszcza na 25 roślin lub 1-2 dorosłe, jest to powód do niepokoju. W przypadku zauważenia jaj na liściach ziemniaka progiem do rozpoczęcia zwalczania szkodnika za pomocą insektycydów jest 10 jaj na 10 roślinach lub 15 larw stonki na 1 krzaczku.

Kiedy stonka występuje?

Lustrację ułatwić pomoże kalendarz występowania stonki na uprawach. Terminy pojawiania się szkodnika są tożsame z etapami wzrostu poszczególnych roślin:

a)   Koniec zimowania chrząszczy w glebie występuje, gdy kwitnie jarzębina pospolita, żarnowiec miotlasty, lilak.

b)   Gdy pojawiają się kwiaty na czarnym bzie i jaśminie najczęściej mamy do czynienia z masowym wysypem stonki ziemniaczanej.

c)   Przekwitanie sosny to czas składania jaj na spodnich częściach liści.

d)   W czasie przekwitania lipy drobnolistnej odbywa się wylęg larw.

e)   Kwitnienie krwawnika pospolitego to czas, kiedy larwy przechodzą do ziemi, aby się przepoczwarzyć.

f)   W czasie dojrzewania jarzębiny, czyli pod koniec lipca, pojawia się pierwsze pokolenie letnich chrząszczy.

Czym zwalczać stonkę?

Stonka jest bardzo odpornym szkodnikiem. W jej zwalczaniu należy przemiennie stosować insektycydy pochodzące z różnych grup, posiadające odmienne mechanizmy działania. W ten sposób można przeciwdziałać nabyciu przez stonkę odporności na stosowane w ochronie ziemniaka substancje.

Na niewielkich uprawach ziemniaka, w miejscach gdzie stonka nie występuje w dużej populacji, warto rozważyć ręczny zbiór szkodnika. Jeśli uprawa sąsiaduje z łąkami może okazać się, że w walce ze szkodnikami pomogą nam występujące dziko na takich terenach: bażanty oraz kuropatwy.

Pozostałe porady

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej
DO GÓRY