Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-10-30

Jak zadbać o system kanalizacyjny w domu?

Jeśli chcemy uniknąć problemów związanych z uszkodzeniem kanalizacji w naszym domu, warto zadbać o utrzymywanie rur w należytym stanie. Bardzo ważna jest regularna profilaktyka. Wiele substancji, które gromadzą się w instalacjach kanalizacyjnych negatywnie wpływa na jej funkcjonowanie. Jeśli nie chcesz zatkanych rur w Twoim domu już teraz dowiedz się jakie zabiegi profilaktyczne należy wykonać. Dowiedz się również, jakie są pierwsze objawy niedrożnego odpływu!

Kanalizacja w kuchni i łazience

W kuchni szczególnie musisz zadbać o to, aby nie odprowadzać do zlewu resztek jedzenia oraz części opakowań. Bardzo niebezpieczne są substancje oleiste. To właśnie zalegający tłuszcz w rurach, bardzo często powoduje niedrożność systemu kanalizacyjnego, co może prowadzić do całkowitego zatkania odpływu.

W łazience szczególną uwagę należy zwrócić, jak postępujesz ze zużytymi środkami higienicznymi. Pamiętaj, że nie wolno wyrzucać do kanalizacji takich środków jak: pampersy, tampony, podpaski, ręcznik papierowy, zatłuszczony lub silnie zabrudzony papier czy chusteczki.

Pierwsze objawy problemów z kanalizacją

Wolniej spływająca lub nawet cofająca się woda, wydobywanie się nieprzyjemnego zapachu z odpływów czy bulgotanie w rurach to pierwsze symptomy problemów z kanalizacją. Nie musisz czekać, aż do tego dojdzie i będzie konieczna interwencja hydraulika. Po prostu zabezpiecz się przed taką sytuacją.

Sposoby na kłopoty z kanalizacją

Jest wiele sposobów na zapchane odpływy kanalizacyjne. Możesz zastosować wrzącą wodę lub roztwór sody oczyszczonej i octu, który jest często alternatywą dla środków chemicznych.

Inną metodą jest zastosowanie przepychacza gumowego, który najbardziej nadaje się do udrażniania odpływów z umywalek i zlewów.

Odblokować odpływ możesz również za pomocą kabla lub ślimaka, który jest w stanie przepchnąć duże i twarde zatory.

Zdecydowanie najczęstszym sposobem udrażniania i oczyszczania rur jest użycie środków chemicznych, które są bardzo skuteczne, jednak czasem mogą powodować uszkodzenia rur, jeśli te są stare i zużyte. Silne żrące środki chemiczne stanowią też duże zagrożenie dla zdrowia człowieka (zwłaszcza, jeśli znajdą się w rękach dzieci).

Alternatywą dla tego rodzaju preparatów są naturalne środki bakteryjne, które szybko się rozpuszczają i są bezpieczne dla systemu kanalizacyjnego. Warto pomyśleć o założeniu na odpływy specjalnych sitek, które chronią przed przedostaniem się do kanalizacji włosów.

Dbaj o przydomową oczyszczalnię ścieków i szambo

Jeśli posiadasz przydomową oczyszczalnię ścieków lub szambo, zadbaj o ich właściwe funkcjonowanie. Naturalne środki bakteryjne przyspieszają rozkład ścieków, niwelują odór i i zwiększają żywotność oczyszczalni lub szamba.

Pozostałe porady

Wszystko co powinieneś wiedzieć o storczykach

Rośliny z rodziny Orchidaceae podbiły nasze serca i opanowały domowe parapety, choć ich uprawa bywa nie lada wyzwaniem. Storczyki wzbudzają zachwyt ze względu na obfite kwitnienie oraz piękne barwy kwiatów.

czytaj więcej

Jak zadbać o trawnik wiosną?

Wiosna to czas, w którym szczególnie powinieneś zadbać o trawnik. Po okresie zimowym potrzebuje od nas dużej uwagi i troski, aby odzyskać swoją witalność i piękny, zdrowy wygląd. Prawidłowa pielęgnacja trawnika w okresie wiosennym jest kluczowa dla zapewnienia odpowiedniego wzrostu i bujnej zieleni przez cały sezon. Dowiedz się jakie kroki należy podjąć, aby Twoja trawa była gęsta, piękna i odporna na choroby.

czytaj więcej
DO GÓRY