Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-10-30

Jak zadbać o system kanalizacyjny w domu?

Jeśli chcemy uniknąć problemów związanych z uszkodzeniem kanalizacji w naszym domu, warto zadbać o utrzymywanie rur w należytym stanie. Bardzo ważna jest regularna profilaktyka. Wiele substancji, które gromadzą się w instalacjach kanalizacyjnych negatywnie wpływa na jej funkcjonowanie. Jeśli nie chcesz zatkanych rur w Twoim domu już teraz dowiedz się jakie zabiegi profilaktyczne należy wykonać. Dowiedz się również, jakie są pierwsze objawy niedrożnego odpływu!

Kanalizacja w kuchni i łazience

W kuchni szczególnie musisz zadbać o to, aby nie odprowadzać do zlewu resztek jedzenia oraz części opakowań. Bardzo niebezpieczne są substancje oleiste. To właśnie zalegający tłuszcz w rurach, bardzo często powoduje niedrożność systemu kanalizacyjnego, co może prowadzić do całkowitego zatkania odpływu.

W łazience szczególną uwagę należy zwrócić, jak postępujesz ze zużytymi środkami higienicznymi. Pamiętaj, że nie wolno wyrzucać do kanalizacji takich środków jak: pampersy, tampony, podpaski, ręcznik papierowy, zatłuszczony lub silnie zabrudzony papier czy chusteczki.

Pierwsze objawy problemów z kanalizacją

Wolniej spływająca lub nawet cofająca się woda, wydobywanie się nieprzyjemnego zapachu z odpływów czy bulgotanie w rurach to pierwsze symptomy problemów z kanalizacją. Nie musisz czekać, aż do tego dojdzie i będzie konieczna interwencja hydraulika. Po prostu zabezpiecz się przed taką sytuacją.

Sposoby na kłopoty z kanalizacją

Jest wiele sposobów na zapchane odpływy kanalizacyjne. Możesz zastosować wrzącą wodę lub roztwór sody oczyszczonej i octu, który jest często alternatywą dla środków chemicznych.

Inną metodą jest zastosowanie przepychacza gumowego, który najbardziej nadaje się do udrażniania odpływów z umywalek i zlewów.

Odblokować odpływ możesz również za pomocą kabla lub ślimaka, który jest w stanie przepchnąć duże i twarde zatory.

Zdecydowanie najczęstszym sposobem udrażniania i oczyszczania rur jest użycie środków chemicznych, które są bardzo skuteczne, jednak czasem mogą powodować uszkodzenia rur, jeśli te są stare i zużyte. Silne żrące środki chemiczne stanowią też duże zagrożenie dla zdrowia człowieka (zwłaszcza, jeśli znajdą się w rękach dzieci).

Alternatywą dla tego rodzaju preparatów są naturalne środki bakteryjne, które szybko się rozpuszczają i są bezpieczne dla systemu kanalizacyjnego. Warto pomyśleć o założeniu na odpływy specjalnych sitek, które chronią przed przedostaniem się do kanalizacji włosów.

Dbaj o przydomową oczyszczalnię ścieków i szambo

Jeśli posiadasz przydomową oczyszczalnię ścieków lub szambo, zadbaj o ich właściwe funkcjonowanie. Naturalne środki bakteryjne przyspieszają rozkład ścieków, niwelują odór i i zwiększają żywotność oczyszczalni lub szamba.

Pozostałe porady

Obornik bydlęcy, kurzy czy koński – który lepszy?

Rodzaj używanego obornika warto uzależnić od gatunku uprawianych roślin.
Wybrany nawóz w inny sposób będzie bowiem oddziaływać na poszczególne typy roślin uprawianych w ogrodzie.
W artykule znajdziesz kilka wskazówek, z których dowiesz się pod jakie uprawy najlepiej stosować wybrany obornik. Sprawdź i odżywiaj swoje rośliny świadomie!

czytaj więcej

Jak i kiedy bielić drzewka w ogrodzie?

Popularnym w ogrodnictwie zabiegiem pielęgnacyjnym jest bielenie drzew owocowych. Zwykle przeprowadza się je przed zimą i regularnie powtarza aż do ustąpienia przymrozków. Pełni ono bardzo ważną rolę w zabezpieczeniu roślin przed działaniem niskich temperatur. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

czytaj więcej
DO GÓRY