Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-28

Jesienny ogród – 8 zasad, które warto zapamiętać

Przed nadejściem zimy dobrze jeszcze raz rzucić okiem na ogród. Przestrzeganie kilku prostych zasad sprawi, że rośliny będą lepiej przygotowane na zimę i łatwiej rozpoczną wegetację w kolejnym sezonie.

1. Jesienią nie należy zapominać o podlewaniu ogrodu. Przy temperaturach powyżej 0°C podlewamy krzewy i drzewa (zwłaszcza te niedawno posadzone), byliny oraz trawniki.

2. Przed nadejściem zimy należy dostatecznie podlać rośliny iglaste i zimozielone. Jeśli tego nie zrobimy, nasze rośliny będą bardziej narażone na suszę fizjologiczną, która może być przyczyną ich zasychania.

3. Jesienną porą nie należy stosować nawozów wieloskładnikowych zawierających azot, ponieważ działają pobudzająco na roślinę, uniemożliwiają drewnienie pędów, przez co sprawiają, że jest bardziej narażona na uszkodzenia mrozowe.  

4. Wskazane jest natomiast uregulowanie odczynu gleby oraz wzbogacenie jej w składniki pokarmowe stosując nawozy organiczne, fosforowe i potasowe.

5. Zabezpieczanie roślin przed zimą jest bardzo ważne, ale żeby zrobić to w odpowiednim momencie, należy obserwować pogodę.

6. Przedwczesne zabezpieczenie roślin może prowadzić do ich przegrzania.

7. Niewłaściwe jest także zbyt szczelne zawiązywanie osłon, ponieważ może spowodować zaparzenie się roślin.

8. Należy usuwać z trawnika rozkładające się liście oraz fragmenty pędów. Pozostawienie ich na murawie może spowodować tworzenie się nieprzepuszczalnej warstwy, która stwarza doskonałe warunki do rozwoju chorób grzybowych.

Pozostałe porady

Przycinanie róż – wszystko co musisz wiedzieć

Przycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.

czytaj więcej

Co zrobić, gdy ogródek zaatakują ślimaki?

Ślimaki stanowią zagrożenie dla niemal każdej rośliny. Szkodniki atakują rosnące w gruncie warzywa, kwiaty, a nawet wysokie krzewy i drzewa. Ich obecność zdradzają smugi jasnego śluzu, pozostawiane na trasie powolnych wędrówek. W ogrodach można spotkać zarówno ślimaki nagie, jak i szkodniki z muszlami. Czym różnią się oba rodzaje ślimaków i jak wypędzić je z ogrodu?

czytaj więcej
DO GÓRY