Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-28

Jesienny ogród – 8 zasad, które warto zapamiętać

Przed nadejściem zimy dobrze jeszcze raz rzucić okiem na ogród. Przestrzeganie kilku prostych zasad sprawi, że rośliny będą lepiej przygotowane na zimę i łatwiej rozpoczną wegetację w kolejnym sezonie.

1. Jesienią nie należy zapominać o podlewaniu ogrodu. Przy temperaturach powyżej 0°C podlewamy krzewy i drzewa (zwłaszcza te niedawno posadzone), byliny oraz trawniki.

2. Przed nadejściem zimy należy dostatecznie podlać rośliny iglaste i zimozielone. Jeśli tego nie zrobimy, nasze rośliny będą bardziej narażone na suszę fizjologiczną, która może być przyczyną ich zasychania.

3. Jesienną porą nie należy stosować nawozów wieloskładnikowych zawierających azot, ponieważ działają pobudzająco na roślinę, uniemożliwiają drewnienie pędów, przez co sprawiają, że jest bardziej narażona na uszkodzenia mrozowe.  

4. Wskazane jest natomiast uregulowanie odczynu gleby oraz wzbogacenie jej w składniki pokarmowe stosując nawozy organiczne, fosforowe i potasowe.

5. Zabezpieczanie roślin przed zimą jest bardzo ważne, ale żeby zrobić to w odpowiednim momencie, należy obserwować pogodę.

6. Przedwczesne zabezpieczenie roślin może prowadzić do ich przegrzania.

7. Niewłaściwe jest także zbyt szczelne zawiązywanie osłon, ponieważ może spowodować zaparzenie się roślin.

8. Należy usuwać z trawnika rozkładające się liście oraz fragmenty pędów. Pozostawienie ich na murawie może spowodować tworzenie się nieprzepuszczalnej warstwy, która stwarza doskonałe warunki do rozwoju chorób grzybowych.

Pozostałe porady

Jakie rośliny można uprawiać na balkonie?

Rośliny można uprawiać nawet na najmniejszych balkonach. Oprócz donic stojących są także warianty wiszące lub montowane na barierkach, które pozwalają zakładać niewielkie ogrody niemal wszędzie. Sprawdź, jakie rośliny można uprawiać na balkonie i wybierz gatunek dla siebie.

czytaj więcej

Jak dbać o borówki? Praktyczne porady dla ogrodników

Pyszne owoce borówki zawierają wiele cennych dla zdrowia elementów. Obecne w nich witaminy z grupy B chronią przed chorobami układu krążenia, a wysoka zawartość witaminy C pokrywa dużą część dziennego zapotrzebowania organizmu. Nic dziwnego, że krzewy borówki chce mieć na swojej działce coraz więcej ogrodników. Podpowiadamy, jak dbać o rośliny by cieszyć się ich długim i obfitym owocowaniem.

czytaj więcej
DO GÓRY