2023-07-27
Zastosowanie w ogrodzie:
Dobrze podcinana i pielęgnowana lawenda tworzy piękne gęste kule, które mogą przyozdabiać rabatę lub obwódki ścieżek, zwiększając ich dekoracyjność. Warto również wiedzieć, że zapach rośliny odstrasza mszyce, a także komary. Również koty nie przepadają za aromatem rośliny. Ogrody z lawendą są zdecydowanie mniej chętnie odwiedzane przez owady i czworonogi z sąsiedztwa. Poza tym lawenda jest rośliną miododajną. Stanowi pożytek dla pszczół, trzmieli i motyli.
Zastosowanie w domu:
Już starożytni Rzymianie dodawali lawendę do kąpieli i takiego zabiegu można spróbować także we własnym domu. Warto zdawać sobie bowiem sprawę, że nazwa rośliny pochodzi z łaciny, gdzie „lavare” oznacza myć. Poza cechami docenianymi w pielęgnacji ciała, lawenda ma również właściwości uspokajające i przeciwbakteryjne. Nawet obecnie olejek eteryczny z jej kwiatów jest jednym z najszerzej stosowanych zapachów w aromaterapii. Lawenda znajduje zastosowanie również w garderobach. Jest wykorzystywana do odstraszania moli odzieżowych w szafach, a wysuszone kwiaty utrzymują zapach przez kilka lat.
Rośliny można użyć także w kuchni. Syrop z lawendy ma właściwości odprężające, jest często stosowany na dobry sen i łagodzi bóle głowy. Oprócz tego działa odprężająco na napięcia nerwowe w czasie wzmożonego stresu, menopauzy lub PMS, a także wspomaga układ trawienny. Lawenda jest też kwiatem, który chętnie dodaje się jako przyprawę do sosów i mięs.
Uprawiasz własną lawendę? Polecamy:
Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?
czytaj więcejOgrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?
czytaj więcej