Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-27

Lawenda – jak wykorzystać jej właściwości w domu i ogrodzie?

Uprawianie lawendy jest bardzo wdzięcznym zajęciem. To stosunkowo mało wymagająca roślina o szerokim zastosowaniu. Osoby uprawiające lawendę mogą korzystać z szeregu dobrodziejstw wynikających z jej właściwości. O czym mowa?

Zastosowanie w ogrodzie:

Dobrze podcinana i pielęgnowana lawenda tworzy piękne gęste kule, które mogą przyozdabiać rabatę lub obwódki ścieżek, zwiększając ich dekoracyjność. Warto również wiedzieć, że zapach rośliny odstrasza mszyce, a także komary. Również koty nie przepadają za aromatem rośliny. Ogrody z lawendą są zdecydowanie mniej chętnie odwiedzane przez owady i czworonogi z sąsiedztwa. Poza tym lawenda jest rośliną miododajną. Stanowi pożytek dla pszczół, trzmieli i motyli.

Zastosowanie w domu:

Już starożytni Rzymianie dodawali lawendę do kąpieli i takiego zabiegu można spróbować także we własnym domu. Warto zdawać sobie bowiem sprawę, że nazwa rośliny pochodzi z łaciny, gdzie „lavare” oznacza myć. Poza cechami docenianymi w pielęgnacji ciała, lawenda ma również właściwości uspokajające i przeciwbakteryjne. Nawet obecnie olejek eteryczny z jej kwiatów jest jednym z najszerzej stosowanych zapachów w aromaterapii. Lawenda znajduje zastosowanie również w garderobach. Jest wykorzystywana do odstraszania moli odzieżowych w szafach, a wysuszone kwiaty utrzymują zapach przez kilka lat.

Rośliny można użyć także w kuchni. Syrop z lawendy ma właściwości odprężające, jest często stosowany na dobry sen i łagodzi bóle głowy. Oprócz tego działa odprężająco na napięcia nerwowe w czasie wzmożonego stresu, menopauzy lub PMS, a także wspomaga układ trawienny. Lawenda jest też kwiatem, który chętnie dodaje się jako przyprawę do sosów i mięs.

Uprawiasz własną lawendę? Polecamy:

Nasiona Lawenda wąskolistna

Nawóz w płynie Bopon do lawendy 0,5 l

Pozostałe porady

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej
DO GÓRY