Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-05-09

Jak usunąć gniazdo os?

Najwyższą aktywność os i szerszeni można zaobserwować na przestrzeni czerwca, lipca i sierpnia. Owady pojawiają się dosłownie wszędzie, szukając słodkich pyszności. Jak pozbyć się ich ze swojego otoczenia?

Gdy tylko zauważysz wzmożone występowanie os i szerszeni blisko Twojego domu, zwróć uwagę, w którą stronę odlatują. Jest duże prawdopodobieństwo, że na Twoim podwórku zamieszkała nowa „rodzina”, która może poważnie zagrażać zdrowiu, a czasem nawet życiu Twoich bliskich.

Najczęściej gniazdo os można spotkać na strychu, w altanie, drewutni i w szopce. Zwykle można zauważyć je praktycznie od razu. Zdarza się jednak, że jest dobrze ukryte np. pod stosem starych rzeczy przechowywanych na strychu, pod dachówkami, wewnątrz ścian, a nawet pod podłogą szopki, w której nie ma utwardzonej posadzki.

Usunąć gniazdo os lub szerszeni można na kilka sposobów. Po pierwsze, można wezwać prywatną specjalistyczną firmę, jednak koszt przeprowadzanego zabiegu jest dość spory. Można spróbować wezwać straż pożarną – choć jednostki PSP nie mają obowiązku usuwania gniazd na terenach prywatnych. Można też podjąć próbę samodzielnego usunięcia gniazda dostępnymi na rynku preparatami biobójczymi takim jak Gaśnica na osy i szerszenie. Aby zwalczyć gniazdo os w trudno dostępnych miejscach można użyć specjalnego zestawu, który zawiera długi 1,5 metrowy wężyk oraz uchwyt na puszkę z preparatem.

Zanim przystąpisz do użycia Gaśnicy na osy i szerszenie, czy to klasycznej czy w wersji automatycznej zapoznaj się z 6 podstawowymi krokami.

1. Zaopatrz się w odpowiednią odzież ochronną. Najlepiej pożyczyć kombinezon ochronny od znajomego pszczelarza.

2. Poczekaj do późnego wieczora lub wczesnego poranka – wtedy owady są mniej aktywne

3. Dokładnie przeczytaj ulotkę znajdującą się na produkcie

4. Ubierz się w odzież ochronną, podejdź do gniazda na dystans do 5 metrów i zastosuj produkt.

5. Pamiętaj, by wykonywać oprysk zgodnie z kierunkiem wiatru!

6. Gniazdo możesz usunąć najwcześniej po 24 h od oprysku. Sam preparat natomiast zwalcza osy wracające do gniazda jeszcze przez 3 dni po oprysku.

Pozostałe porady

Jakie rośliny można uprawiać na balkonie?

Rośliny można uprawiać nawet na najmniejszych balkonach. Oprócz donic stojących są także warianty wiszące lub montowane na barierkach, które pozwalają zakładać niewielkie ogrody niemal wszędzie. Sprawdź, jakie rośliny można uprawiać na balkonie i wybierz gatunek dla siebie.

czytaj więcej

Jak dbać o borówki? Praktyczne porady dla ogrodników

Pyszne owoce borówki zawierają wiele cennych dla zdrowia elementów. Obecne w nich witaminy z grupy B chronią przed chorobami układu krążenia, a wysoka zawartość witaminy C pokrywa dużą część dziennego zapotrzebowania organizmu. Nic dziwnego, że krzewy borówki chce mieć na swojej działce coraz więcej ogrodników. Podpowiadamy, jak dbać o rośliny by cieszyć się ich długim i obfitym owocowaniem.

czytaj więcej
DO GÓRY