Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-05-09

Jak usunąć gniazdo os?

Najwyższą aktywność os i szerszeni można zaobserwować na przestrzeni czerwca, lipca i sierpnia. Owady pojawiają się dosłownie wszędzie, szukając słodkich pyszności. Jak pozbyć się ich ze swojego otoczenia?

Gdy tylko zauważysz wzmożone występowanie os i szerszeni blisko Twojego domu, zwróć uwagę, w którą stronę odlatują. Jest duże prawdopodobieństwo, że na Twoim podwórku zamieszkała nowa „rodzina”, która może poważnie zagrażać zdrowiu, a czasem nawet życiu Twoich bliskich.

Najczęściej gniazdo os można spotkać na strychu, w altanie, drewutni i w szopce. Zwykle można zauważyć je praktycznie od razu. Zdarza się jednak, że jest dobrze ukryte np. pod stosem starych rzeczy przechowywanych na strychu, pod dachówkami, wewnątrz ścian, a nawet pod podłogą szopki, w której nie ma utwardzonej posadzki.

Usunąć gniazdo os lub szerszeni można na kilka sposobów. Po pierwsze, można wezwać prywatną specjalistyczną firmę, jednak koszt przeprowadzanego zabiegu jest dość spory. Można spróbować wezwać straż pożarną – choć jednostki PSP nie mają obowiązku usuwania gniazd na terenach prywatnych. Można też podjąć próbę samodzielnego usunięcia gniazda dostępnymi na rynku preparatami biobójczymi takim jak Gaśnica na osy i szerszenie. Aby zwalczyć gniazdo os w trudno dostępnych miejscach można użyć specjalnego zestawu, który zawiera długi 1,5 metrowy wężyk oraz uchwyt na puszkę z preparatem.

Zanim przystąpisz do użycia Gaśnicy na osy i szerszenie, czy to klasycznej czy w wersji automatycznej zapoznaj się z 6 podstawowymi krokami.

1. Zaopatrz się w odpowiednią odzież ochronną. Najlepiej pożyczyć kombinezon ochronny od znajomego pszczelarza.

2. Poczekaj do późnego wieczora lub wczesnego poranka – wtedy owady są mniej aktywne

3. Dokładnie przeczytaj ulotkę znajdującą się na produkcie

4. Ubierz się w odzież ochronną, podejdź do gniazda na dystans do 5 metrów i zastosuj produkt.

5. Pamiętaj, by wykonywać oprysk zgodnie z kierunkiem wiatru!

6. Gniazdo możesz usunąć najwcześniej po 24 h od oprysku. Sam preparat natomiast zwalcza osy wracające do gniazda jeszcze przez 3 dni po oprysku.

Pozostałe porady

Ukąszenia pluskwy po nocy – jak rozpoznać szkodniki?

Okres żerowania pluskiew przypada na noc. Za dnia chowają się one w swoich kryjówkach, dlatego trudno je zauważyć. Najczęściej na ślady obecności pasożytów można natrafić w sypialni, czyli w miejscu zasypiania potencjalnych ofiar. Przekonaj się, co świadczy o występowaniu pluskiew w domu, jak rozpoznać ślad po ukąszeniu, a także gdzie insekty ukrywają się przed wzrokiem człowieka.

czytaj więcej

Fakty i mity na temat storczyków

Popularność storczyków wynika między innymi z ich wyjątkowego wyglądu. Pielęgnacja roślin nie jest jednak oczywista, a na jej temat urosło sporo nieprawdziwych przekonań. Poznaj kilka faktów i mitów na temat uprawy storczyków, a także sprawdź czego nie wiedziałeś o tych unikatowych roślinach.

czytaj więcej
DO GÓRY