Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-06-06

Jak spowodować obfite kwitnienie pelargonii?

Pelargonie nie są wymagające w uprawie. Dobrze znoszą zarówno silne nasłonecznienie, jak i półcień, jednak niedobór słońca powoduje u nich słabsze kwitnienie. Jak dbać o pelargonie, by obficie kwitły?

Podlewanie jest kluczowe!

Pelargonie potrzebują dużo wody podczas wzrostu. Prawidłowe podlewanie może sprawiać jednak sporą trudność: kwiaty nie mogą dostać za dużo, ani za mało wody. Nadmiar wilgoci wypłucze składniki odżywcze z podłoża, z kolei niedobór doprowadzi do zasolenia ziemi. Trzeba również pamiętać, by woda do podlewania nie była zbyt zimna. Pelargonie najlepiej podlewać letnią wodą, rano lub wieczorem.

Rzadsze podlewanie, piękne kwiaty? To możliwe!

Kwiaty należy podlewać, gdy tylko powierzchnia ziemi w doniczce przeschnie. Podczas upalnych dni robi się to nawet dwa razy dziennie. Wygodnym sposobem na nawilżanie gleby, w której rosną pelargonie, będzie dodanie do niej hydrożelu Bopon. Granulki wiążą wodę pochodzącą nie tylko z podlewania, ale także z deszczu i rosy. Zatrzymują jej nadmiar w doniczce, a następnie stopniowo uwalniają do gleby. Dzięki temu rośliny nie odczuwają braku wody w okresie suszy lub zbyt rzadkiego podlewania. Z drugiej strony pelargonie są także chronione przed przelaniem.

Nawozy wspomagające kwitnienie

Podczas podlewania roślinom dobrze podawać płynny nawóz do pelargonii. Najlepiej robić to raz na jakiś czas, aby nie doprowadzić do przenawożenia. Podawanie nawozu wspomaga kwitnienie, dostarczając pelargoniom niezbędnych do wzrostu składników odżywczych. Istotna jest także odpowiednia gleba. Pelargonia najbardziej lubi podłoże, którego pH jest prawie obojętne.

 

Pozostałe porady

Czy rośliny pochłaniają smog? Poznaj gatunki oczyszczające powietrze

Wraz z nadejściem zimy powraca problem smogu. Z zanieczyszczeniem powietrza zmagają się przede wszystkim duże miasta, gdzie za wysokie stężenie groźnych substancji w atmosferze odpowiadają opary powstające podczas ogrzewania mieszkań czy spaliny emitowane przez samochody. Warto pamiętać, że zatrutego powietrza nie da się powstrzymać przed przedostaniem do mieszkania. W kłopocie można jednak skorzystać z pomocy roślin doniczkowych. W jaki sposób?

czytaj więcej

Ukąszenia pluskwy po nocy – jak rozpoznać szkodniki?

Okres żerowania pluskiew przypada na noc. Za dnia chowają się one w swoich kryjówkach, dlatego trudno je zauważyć. Najczęściej na ślady obecności pasożytów można natrafić w sypialni, czyli w miejscu zasypiania potencjalnych ofiar. Przekonaj się, co świadczy o występowaniu pluskiew w domu, jak rozpoznać ślad po ukąszeniu, a także gdzie insekty ukrywają się przed wzrokiem człowieka.

czytaj więcej
DO GÓRY