2023-06-06
Podlewanie jest kluczowe!
Pelargonie potrzebują dużo wody podczas wzrostu. Prawidłowe podlewanie może sprawiać jednak sporą trudność: kwiaty nie mogą dostać za dużo, ani za mało wody. Nadmiar wilgoci wypłucze składniki odżywcze z podłoża, z kolei niedobór doprowadzi do zasolenia ziemi. Trzeba również pamiętać, by woda do podlewania nie była zbyt zimna. Pelargonie najlepiej podlewać letnią wodą, rano lub wieczorem.
Rzadsze podlewanie, piękne kwiaty? To możliwe!
Kwiaty należy podlewać, gdy tylko powierzchnia ziemi w doniczce przeschnie. Podczas upalnych dni robi się to nawet dwa razy dziennie. Wygodnym sposobem na nawilżanie gleby, w której rosną pelargonie, będzie dodanie do niej hydrożelu Bopon. Granulki wiążą wodę pochodzącą nie tylko z podlewania, ale także z deszczu i rosy. Zatrzymują jej nadmiar w doniczce, a następnie stopniowo uwalniają do gleby. Dzięki temu rośliny nie odczuwają braku wody w okresie suszy lub zbyt rzadkiego podlewania. Z drugiej strony pelargonie są także chronione przed przelaniem.
Nawozy wspomagające kwitnienie
Podczas podlewania roślinom dobrze podawać płynny nawóz do pelargonii. Najlepiej robić to raz na jakiś czas, aby nie doprowadzić do przenawożenia. Podawanie nawozu wspomaga kwitnienie, dostarczając pelargoniom niezbędnych do wzrostu składników odżywczych. Istotna jest także odpowiednia gleba. Pelargonia najbardziej lubi podłoże, którego pH jest prawie obojętne.
Przycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.
czytaj więcejŚlimaki stanowią zagrożenie dla niemal każdej rośliny. Szkodniki atakują rosnące w gruncie warzywa, kwiaty, a nawet wysokie krzewy i drzewa. Ich obecność zdradzają smugi jasnego śluzu, pozostawiane na trasie powolnych wędrówek. W ogrodach można spotkać zarówno ślimaki nagie, jak i szkodniki z muszlami. Czym różnią się oba rodzaje ślimaków i jak wypędzić je z ogrodu?
czytaj więcej