Wpisz co najmniej 3 litery...

2024-01-24

Ukąszenia pluskwy po nocy – jak rozpoznać szkodniki?

Okres żerowania pluskiew przypada na noc. Za dnia chowają się one w swoich kryjówkach, dlatego trudno je zauważyć. Najczęściej na ślady obecności pasożytów można natrafić w sypialni, czyli w miejscu zasypiania potencjalnych ofiar. Przekonaj się, co świadczy o występowaniu pluskiew w domu, jak rozpoznać ślad po ukąszeniu, a także gdzie insekty ukrywają się przed wzrokiem człowieka.

Po czym poznać, że w domu są pluskwy?

Podstawę diety pluskiew stanowi krew. Z tego powodu pierwszymi oznakami żerowania pasożytów są często ślady po ugryzieniach na skórze. Pogryzienia pojawiają się po nocy i zwykle nie są bolesne. Najczęściej wyglądają jak drobne, czerwone plamki, zmieniające się po czasie w grudki lub pęcherzyki. Są bardzo swędzące i często widać je dopiero po kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach od pogryzienia przez pluskwę. Pasożyty atakują miejsca odsłonięte podczas snu, a więc ręce, szyję i kark. Ugryzienia można spotkać także na plecach, rzadziej na twarzy.

Ślady pozostawiane na materacu

O obecności pluskiew świadczyć będą także inne ślady pozostawiane w sypialni. Pierwszym z nich są maleńkie, ciemne odchody, które pojawiają się na materacu. Mają postać mikroskopijnych niteczek, których jest na tyle dużo, że z czasem można je zauważyć. Oprócz nich uwagę domowników powinny zwrócić niewielkie plamy krwi pozostawiane na prześcieradle. W miejscu, w którym pluskiew jest dużo, pojawia się także charakterystyczny zapach. Przypomina on zgniłe maliny.

Insekty ukrywające się w wielu zakamarkach

Podejrzewając, że w domu zalęgły się pluskwy, natychmiast przejdź do działania. Posprawdzaj wszystkie możliwe miejsca bytowania pasożytów i zacznij je zwalczać. Gdzie chowają się pluskwy? Najczęściej można je spotkać w zakamarkach wokół łóżka, a więc pod materacem i w miejscach przy stelażu. Oprócz tego bytują one za ramami luster, w zagłówkach, a nawet w gniazdkach elektrycznych. To właśnie na te wszystkie miejsca powinieneś zwrócić uwagę podczas wypędzania pasożytów.

Jak poradzić sobie z pasożytami?

Wypierz koce, poduszki i poszewki, które miały kontakt z miejscem występowania pluskiew. Insekty giną w wysokiej temperaturze, dlatego ustaw pranie na 60 st. C. Dokładnie odkurz łóżko (najlepiej odkurzaczem, który umożliwi wymianę worka lub dokładne opróżnienie pojemnika na kurz), a jeśli masz pod ręką myjkę parową – możesz spryskać nią potencjalne kryjówki szkodników.

Sięgnij po środki eliminujące owady. Należy do nich BROS 007 na pluskwy i rybiki cukrowe. Preparat ma postać mikrokapsułkowanego płynu, który stopniowo uwalnia substancję czynną. Ma dzięki temu długi czas działania – na gładkich powierzchniach domowych płyn jest skuteczny aż do 12 tygodni od dnia aplikacji. W momencie kontaktu z płynem do ciała owadów przyczepia się mikrokapsułka, która następnie jest przenoszona do gniazda. Dzięki temu nawet osobniki, które nie miały kontaktu z płynem, są przez niego eliminowane. Tak zwany „efekt domino” umożliwia likwidację całej populacji owadów.

Nie wahaj się wezwać specjalistycznej pomocy. Istnieją firmy koncentrujące się na zwalczaniu insektów i możesz niezwłocznie skorzystać z ich usług. Specjalista doradzi, jak przygotować mieszkanie przed zabiegiem dezynsekcji i odpowie na Twoje pytania. W niektórych przypadkach niezbędne jest opuszczenie mieszkania na dobę lub dwie zaraz po przeprowadzeniu zabiegu.

Obecność pluskiew w mieszkaniu jest bardzo uciążliwa. Obserwując ślady owadów w swoim domu warto natychmiast przystąpić do działania. O ich występowaniu świadczą nie tylko ugryzienia, ale także plamki na materacu czy charakterystyczny zapach. Znaków tych nie warto lekceważyć.

Pozostałe porady

Jak zadbać o trawnik wiosną?

Wiosna to czas, w którym szczególnie powinieneś zadbać o trawnik. Po okresie zimowym potrzebuje od nas dużej uwagi i troski, aby odzyskać swoją witalność i piękny, zdrowy wygląd. Prawidłowa pielęgnacja trawnika w okresie wiosennym jest kluczowa dla zapewnienia odpowiedniego wzrostu i bujnej zieleni przez cały sezon. Dowiedz się jakie kroki należy podjąć, aby Twoja trawa była gęsta, piękna i odporna na choroby.

czytaj więcej

Nawozy mineralne czy organiczne?

To pytanie zadaje sobie wiele osób uprawiających ogród. Z pewnością wybór odpowiedniego typu preparatu nie jest prosty i oczywisty.

czytaj więcej
DO GÓRY