Wpisz co najmniej 3 litery...

2024-01-24

Ukąszenia pluskwy po nocy – jak rozpoznać szkodniki?

Okres żerowania pluskiew przypada na noc. Za dnia chowają się one w swoich kryjówkach, dlatego trudno je zauważyć. Najczęściej na ślady obecności pasożytów można natrafić w sypialni, czyli w miejscu zasypiania potencjalnych ofiar. Przekonaj się, co świadczy o występowaniu pluskiew w domu, jak rozpoznać ślad po ukąszeniu, a także gdzie insekty ukrywają się przed wzrokiem człowieka.

Po czym poznać, że w domu są pluskwy?

Podstawę diety pluskiew stanowi krew. Z tego powodu pierwszymi oznakami żerowania pasożytów są często ślady po ugryzieniach na skórze. Pogryzienia pojawiają się po nocy i zwykle nie są bolesne. Najczęściej wyglądają jak drobne, czerwone plamki, zmieniające się po czasie w grudki lub pęcherzyki. Są bardzo swędzące i często widać je dopiero po kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach od pogryzienia przez pluskwę. Pasożyty atakują miejsca odsłonięte podczas snu, a więc ręce, szyję i kark. Ugryzienia można spotkać także na plecach, rzadziej na twarzy.

Ślady pozostawiane na materacu

O obecności pluskiew świadczyć będą także inne ślady pozostawiane w sypialni. Pierwszym z nich są maleńkie, ciemne odchody, które pojawiają się na materacu. Mają postać mikroskopijnych niteczek, których jest na tyle dużo, że z czasem można je zauważyć. Oprócz nich uwagę domowników powinny zwrócić niewielkie plamy krwi pozostawiane na prześcieradle. W miejscu, w którym pluskiew jest dużo, pojawia się także charakterystyczny zapach. Przypomina on zgniłe maliny.

Insekty ukrywające się w wielu zakamarkach

Podejrzewając, że w domu zalęgły się pluskwy, natychmiast przejdź do działania. Posprawdzaj wszystkie możliwe miejsca bytowania pasożytów i zacznij je zwalczać. Gdzie chowają się pluskwy? Najczęściej można je spotkać w zakamarkach wokół łóżka, a więc pod materacem i w miejscach przy stelażu. Oprócz tego bytują one za ramami luster, w zagłówkach, a nawet w gniazdkach elektrycznych. To właśnie na te wszystkie miejsca powinieneś zwrócić uwagę podczas wypędzania pasożytów.

Jak poradzić sobie z pasożytami?

Wypierz koce, poduszki i poszewki, które miały kontakt z miejscem występowania pluskiew. Insekty giną w wysokiej temperaturze, dlatego ustaw pranie na 60 st. C. Dokładnie odkurz łóżko (najlepiej odkurzaczem, który umożliwi wymianę worka lub dokładne opróżnienie pojemnika na kurz), a jeśli masz pod ręką myjkę parową – możesz spryskać nią potencjalne kryjówki szkodników.

Sięgnij po środki eliminujące owady. Należy do nich BROS 007 na pluskwy i rybiki cukrowe. Preparat ma postać mikrokapsułkowanego płynu, który stopniowo uwalnia substancję czynną. Ma dzięki temu długi czas działania – na gładkich powierzchniach domowych płyn jest skuteczny aż do 12 tygodni od dnia aplikacji. W momencie kontaktu z płynem do ciała owadów przyczepia się mikrokapsułka, która następnie jest przenoszona do gniazda. Dzięki temu nawet osobniki, które nie miały kontaktu z płynem, są przez niego eliminowane. Tak zwany „efekt domino” umożliwia likwidację całej populacji owadów.

Nie wahaj się wezwać specjalistycznej pomocy. Istnieją firmy koncentrujące się na zwalczaniu insektów i możesz niezwłocznie skorzystać z ich usług. Specjalista doradzi, jak przygotować mieszkanie przed zabiegiem dezynsekcji i odpowie na Twoje pytania. W niektórych przypadkach niezbędne jest opuszczenie mieszkania na dobę lub dwie zaraz po przeprowadzeniu zabiegu.

Obecność pluskiew w mieszkaniu jest bardzo uciążliwa. Obserwując ślady owadów w swoim domu warto natychmiast przystąpić do działania. O ich występowaniu świadczą nie tylko ugryzienia, ale także plamki na materacu czy charakterystyczny zapach. Znaków tych nie warto lekceważyć.

Pozostałe porady

Jakie rośliny można uprawiać na balkonie?

Rośliny można uprawiać nawet na najmniejszych balkonach. Oprócz donic stojących są także warianty wiszące lub montowane na barierkach, które pozwalają zakładać niewielkie ogrody niemal wszędzie. Sprawdź, jakie rośliny można uprawiać na balkonie i wybierz gatunek dla siebie.

czytaj więcej

Jak dbać o borówki? Praktyczne porady dla ogrodników

Pyszne owoce borówki zawierają wiele cennych dla zdrowia elementów. Obecne w nich witaminy z grupy B chronią przed chorobami układu krążenia, a wysoka zawartość witaminy C pokrywa dużą część dziennego zapotrzebowania organizmu. Nic dziwnego, że krzewy borówki chce mieć na swojej działce coraz więcej ogrodników. Podpowiadamy, jak dbać o rośliny by cieszyć się ich długim i obfitym owocowaniem.

czytaj więcej
DO GÓRY