Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-25

Jak zwalczać gryzonie bez użycia trutek?

Kto walczył z gryzoniami ten wie, że nie ma jednego sprawdzonego sposobu na te szkodniki. Rodentycydy są najskuteczniejszą formą zwalczania gryzoni. Jednak czasem ich stosowanie nie jest możliwie. Jak sobie radzić w takich sytuacjach?

ZAPOBIEGANIE

Po pierwsze starajmy się nie zachęcać gryzoni do wizyt naszej posesji. Im więcej źródeł potencjalnego pożywienia zlikwidujemy tym lepiej:

  • zabezpieczamy pojemniki na śmieci zmieszane i odpadki biodegradowalne
  • nie zostawiamy misek z pokarmem dla zwierząt domowych na podwórku oraz nie wyrzucamy resztek jedzenia na trawnik “dla ptaków”
  • również w domu zabezpieczamy wszelką żywność, także tę schowaną w spiżarniach

Należy zabezpieczyć wszystkie szpary, które umożliwiłyby wejście gryzonia do domu. Zwłaszcza jesienią warto robić obchody domu i podwórka. Można sprawdzić, czy okno w piwnicy jest zamknięte lub czy kratka wentylacyjna nie jest uszkodzona.

ODSTRASZANIE

Istnieje wiele możliwości odstraszania gryzoni m.in. za pomocą dźwięków (poprzez specjalne ultradźwiękowe odstraszacze) czy zapachów. Gryzonie nie lubią zapachu kwiatu wrotyczu oraz świeżych łodyg pomidorów. Można więc upchnąć wrotycz w różne szparki, przez które szkodniki mogłyby znaleźć wejście do domu, z kolei w spiżarniach przechowywać warkocze z łodyg pomidorów. Tradycjonaliści twierdzą, że najskuteczniejszy na myszy jest kot. Podobno odstrasza je sam zapach tego puszystego pupila, a dodatkowo instynkt łowcy nie pozwala kotu przejść obojętnie obok myszkujących gryzoni.

Nawet jeśli nie zauważyliśmy obecności myszy lub szczurów w domu, warto mieć nastawionych klika zwykłych pułapek, które pozwolą na bieżąco monitorować występowanie szkodników. Warto bowiem pamiętać, że myszy mogą wślizgnąć się do domu nawet przez uchylone drzwi.

PUŁAPKI MECHANICZNE

Gryzonie uczą się dość szybko. Jeśli w domu mamy sporą kolonię myszy, wykorzystanie jednego rodzaju łapek może okazać się nieskuteczne. Wszystko dlatego, że gryzonie potrafią zapamiętać, jaki los spotkał ich towarzyszy przy bliższym kontakcie z przynętą w pułapce. Dlatego zmiana przynęty oraz rodzajów łapek jest tak istotna. Zwykła drewniana łapka o ponad 100-letniej historii, jej metalowe i plastikowe zamienniki mogą okazać się skuteczne tylko na początku “walki”. Jeśli w domu zamieszkał większy, gryzoń bardzo dobrze poradzą sobie z nim lepy na myszy i szczury o bardzo mocnym kleju z dodatkiem wabiącego aromatu orzechów. W innych narażonych na obecność gryzoni pomieszczeniach równie skutecznie sprawdzi się pułapka naprawdę dużego kalibru, MONSTER. Jej konstrukcja pozwala opróżniać pułapkę bez konieczności oglądania i dotykania gryzonia, co jest jej niebywałym atutem.

Pozostałe porady

Obornik bydlęcy, kurzy czy koński – który lepszy?

Rodzaj używanego obornika warto uzależnić od gatunku uprawianych roślin.
Wybrany nawóz w inny sposób będzie bowiem oddziaływać na poszczególne typy roślin uprawianych w ogrodzie.
W artykule znajdziesz kilka wskazówek, z których dowiesz się pod jakie uprawy najlepiej stosować wybrany obornik. Sprawdź i odżywiaj swoje rośliny świadomie!

czytaj więcej

Jak i kiedy bielić drzewka w ogrodzie?

Popularnym w ogrodnictwie zabiegiem pielęgnacyjnym jest bielenie drzew owocowych. Zwykle przeprowadza się je przed zimą i regularnie powtarza aż do ustąpienia przymrozków. Pełni ono bardzo ważną rolę w zabezpieczeniu roślin przed działaniem niskich temperatur. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

czytaj więcej
DO GÓRY