Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-25

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

Domowe sposoby na mrówki

Jedną z metod walki z mrówkami w ogrodzie jest wykorzystanie mąki kukurydzianej. Sposób ten jest też dobry do zastosowania w domu. Wszędzie gdzie pojawiają się mrówki rozsypujemy mąkę, a owady zwabione jej zapachem zjadają ją w dużej ilości i giną.

Kolejnym domowym sposobem jest użycie miodu: na spodek wylewamy miód i ustawiamy go w miejscach występowania szkodników. Zwabione mrówki usiłując zjeść miód, przyklejają się do niego i nie mogą wydostać się z pułapki.

Dobrym sposobem na mrówki jest posypanie ich ścieżek i gniazd dużą ilością soli. Trzeba jednak uważać, aby rozsypana sól nie uszkodziła roślin rosnących w ogrodzie.

Rośliny odstraszające insekty

Aby zapobiegać mrówkom, najlepiej w ogrodzie zasiać rośliny, które je odstraszają. Te rośliny to między innymi pomidor, lawenda, tymianek, mięta, wrotycz czy majeranek.

Środki do zwalczania mrówek

Można też skorzystać z gotowych preparatów, które likwidują mrówki. Część z nich nadaje się do stosowania na tarasach, ścieżkach i podjazdach. Zamieszkujące tam mrówki wejdą w kontakt ze środkiem i w ten sposób zginą. Dużą zaletą środków na mrówki jest ich niemal natychmiastowe działanie, dzięki czemu problem znika szybko. Do walki z insektami polecamy zwłaszcza nasze preparaty na mrówki w formie proszków, sprayów lub specjalnych pułapek.

 

Pozostałe porady

Obornik bydlęcy, kurzy czy koński – który lepszy?

Rodzaj używanego obornika warto uzależnić od gatunku uprawianych roślin.
Wybrany nawóz w inny sposób będzie bowiem oddziaływać na poszczególne typy roślin uprawianych w ogrodzie.
W artykule znajdziesz kilka wskazówek, z których dowiesz się pod jakie uprawy najlepiej stosować wybrany obornik. Sprawdź i odżywiaj swoje rośliny świadomie!

czytaj więcej

Jak i kiedy bielić drzewka w ogrodzie?

Popularnym w ogrodnictwie zabiegiem pielęgnacyjnym jest bielenie drzew owocowych. Zwykle przeprowadza się je przed zimą i regularnie powtarza aż do ustąpienia przymrozków. Pełni ono bardzo ważną rolę w zabezpieczeniu roślin przed działaniem niskich temperatur. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

czytaj więcej
DO GÓRY