Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-28

Dlaczego warto podlewać rośliny deszczówką?

Panuje przekonanie, że rośliny najlepiej jest podlewać deszczówką. Wiele osób ustawia w ogrodach specjalne pojemniki, które mają pomóc w magazynowaniu wody z opadów. Skąd jednak wynika ten zwyczaj i czy rośliny rzeczywiście "lubią" wodę deszczową?

Jakie właściwości ma deszczówka?

Deszczówka to woda opadowa powstająca wskutek kondensacji pary wodnej w atmosferze, a następnie opadająca na powierzchnię Ziemi w postaci deszczu, śniegu lub gradu. Uznawana jest za stosunkowo najczystszą wodę naturalną. Zawiera rozpuszczone gazy. Są to głównie azot, tlen, dwutlenek węgla, a także niewielkie ilości soli mineralnych i mikroorganizmów. Charakteryzuje się niskim pH ok. – 5,5-6,5 i niskim stężeniem związków wapnia. Doskonale służy roślinom i jest przez nie bardzo dobrze przyswajana.

Woda deszczowa nie pozostawia osadów w odróżnieniu do wody wodociągowej. Ta druga jest twarda i zawiera dużą ilość jonów wapnia i magnezu. Skład wody opadowej zależy od jakości powietrza, a także od stanu dachu, po którym spływa. Na przykład, deszczówka spływająca z dachu wykonanego z płyt bitumicznych nie będzie nadawała się do użycia ani w domu, ani w ogrodzie.

Jak magazynować deszczówkę?

Najczęściej na zbiór wody deszczowej mogą pozwolić sobie mieszkańcy domów wolnostojących. Jednak wśród dostępnych sposobów są i takie, które mogą znaleźć zastosowanie np. na działkach. Najprostszą metodą jest zamontowanie w rurze spustowej specjalnego zbieracza. Można również rozstawić na terenie ogrodu specjalne zbiorniki na deszczówkę.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiedniego preparatu, który pomoże glebie magazynować wilgoć. Mowa o Hydrożelu, który zwiększa chłonność podłoża i magazynuje w nim wodę. Granulki Hydrożelu wiążą wodę pochodzącą z podlewania, deszczu i rosy, zatrzymując jej nadmiar, a następnie stopniowo uwalniają do gleby. Dzięki temu rośliny nie odczuwają jej braku w okresach suszy lub zbyt rzadkiego podlewania, a z drugiej strony są chronione przed przelaniem. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają warunków do gromadzenia deszczówki.

Pozostałe porady

Obornik bydlęcy, kurzy czy koński – który lepszy?

Rodzaj używanego obornika warto uzależnić od gatunku uprawianych roślin.
Wybrany nawóz w inny sposób będzie bowiem oddziaływać na poszczególne typy roślin uprawianych w ogrodzie.
W artykule znajdziesz kilka wskazówek, z których dowiesz się pod jakie uprawy najlepiej stosować wybrany obornik. Sprawdź i odżywiaj swoje rośliny świadomie!

czytaj więcej

Jak i kiedy bielić drzewka w ogrodzie?

Popularnym w ogrodnictwie zabiegiem pielęgnacyjnym jest bielenie drzew owocowych. Zwykle przeprowadza się je przed zimą i regularnie powtarza aż do ustąpienia przymrozków. Pełni ono bardzo ważną rolę w zabezpieczeniu roślin przed działaniem niskich temperatur. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

czytaj więcej
DO GÓRY