Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-10-30

Jak zadbać o sierść psa?

Zadbana sierść jest ozdobą każdego czworonoga. Gładka i błyszcząca świadczy o dobrej kondycji zdrowotnej naszego pupila. Prawidłowa jej pielęgnacja powinna składać się z regularnych kąpieli, wyczesywania oraz odpowiedniej suplementacji.

Jak kąpać psa?

Kąpiel powinna kojarzyć się psu z czymś przyjemnym, dlatego postawmy najpierw go w wannie czy brodziku nie odkręcając wody i nagrodźmy przysmakami. Zacznijmy od polewania psa za pomocą kubka, ponieważ wiele czworonogów boi się strumienia wody puszczanej z kranu czy słuchawki prysznicowej. Woda nie może być ani za zimna ani za gorąca. Warto wyposażyć wannę w matę antypoślizgową lub wyłożyć ją ręcznikami, aby pies się czuł się bezpiecznie i stabilnie.

Etapy kąpieli:

1. Kiedy pies będzie już namoczony, należy nałożyć na rękę niewielką ilość szamponu i rozprowadzić dokładnie po sierści naszego psa, pamiętając o omijaniu okolic oczu i uszu.

2. Po dokładnym nałożeniu szamponu powinien zostać w takim stanie kilka minut, choć bywa to bardzo trudne. Po tym czasie spłukujemy dokładnie sierść.

3. Kolejnym etapem jest wycieranie psa ręcznikiem. Ważne, aby to robić delikatnie, bardziej przykładać ręcznik do mokrego psa, niż mocno go wycierać.

4. Następnie wyjmujemy psa z wanny czy brodzika, kończymy wycieranie i puszczamy psa wolno. W tym momencie psy zaczynają biegać jak szalone i „wytrzepują się”.

5. Nie jest wskazane, aby mokrego psa wypuścić na zewnątrz. Po pierwsze może się przeziębić lub ponownie wytarzać się w piachu czy trawie.

Szampon dla psa – jak wybrać?

Kosmetyk musi być dopasowany do rodzaju sierści i potrzeb psa. Dużym błędem jest stosowanie u naszych zwierząt ludzkich preparatów. Dlaczego? Po pierwsze mogą być one szkodliwe, a po drugie psy mają inne pH skóry niż ludzie, dlatego stosujmy u nich preparaty przeznaczone dla tego gatunku.

Na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta szamponów dla psów. Najlepszym wyborem będzie łagodny preparat, wzbogacony o dodatki, które działają kojąco na skórę zwierzęcia. Szampon pielęgnacyjny dla psów o sierści mieszanej HAPPS to delikatny kosmetyk, który myje i pielęgnuje skórę i sierść psa. Ułatwia rozczesywania i likwiduje nieprzyjemny zapach. Zawiera prowitaminę B5 i nagietek, który działa łagodząco na wszelkie podrażnienia.

Jak czesać psa?

Wyczesywanie psa powinno odbywać się regularnie, nie tylko przed kąpielą. Należy odpowiednio dobrać akcesoria: szczotki, grzebienie, filcaki, zgrzebła. Zabieg ten powinien być dla psa przyjemny. Psy długowłose powinniśmy czesać kilka razy w tygodniu, psy krótkowłose raz w tygodniu. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb psa oraz od pory roku. W sezonie letnim oraz zimowym, kiedy zmienia się okrywa włosowa, czynność ta może być powtarzana codziennie.

Jakie witaminy wzmocnią sierść psa?

Dzięki podawaniu suplementów diety, skóra naszego zwierzęcia będzie zdrowsza, a sierść lśniąca i przyjemna w dotyku. Można je aplikować w formie tabletek, kapsułek lub przysmaków, które bogate są w cynk, biotynę oraz kwasy omega.

Pozostałe porady

Obornik bydlęcy, kurzy czy koński – który lepszy?

Rodzaj używanego obornika warto uzależnić od gatunku uprawianych roślin.
Wybrany nawóz w inny sposób będzie bowiem oddziaływać na poszczególne typy roślin uprawianych w ogrodzie.
W artykule znajdziesz kilka wskazówek, z których dowiesz się pod jakie uprawy najlepiej stosować wybrany obornik. Sprawdź i odżywiaj swoje rośliny świadomie!

czytaj więcej

Jak i kiedy bielić drzewka w ogrodzie?

Popularnym w ogrodnictwie zabiegiem pielęgnacyjnym jest bielenie drzew owocowych. Zwykle przeprowadza się je przed zimą i regularnie powtarza aż do ustąpienia przymrozków. Pełni ono bardzo ważną rolę w zabezpieczeniu roślin przed działaniem niskich temperatur. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

czytaj więcej
DO GÓRY