Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-28

Dlaczego skrzydłokwiat kwitnie na zielono?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat ten gatunek roślin (Spathiphyllum) stał się niezwykle modną ozdobą naszych wnętrz. Ciężko powiedzieć, czy stało się to za sprawą szerokiej dostępności w sklepach, czy dzięki właściwościom „antysmogowym” rośliny. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się dlaczego skrzydłokwiat kwitnie na zielono?

Może zdarzyć się sytuacja, że po zakupie pięknego, kwitnącego na biało okazu, kwiat wypuszcza coś na wzór zielonego liścia. Wtedy zamiast ozdobnej rośliny, mamy w domu gąszcz zielonych liści. A przecież nie o to chodziło podczas zakupu. Dlaczego zatem skrzydłokwiat kwitnie na zielono?

Przyczyny mogą być różne. Najczęstszymi są:
  • Zakup odmiany o jasnozielonych kwiatach. W sprzedaży można spotkać kilka gatunków o kwiatach w jasnozielonym kolorze. Ale to może nas spotkać tylko w przypadku, gdy kupowaliśmy roślinę, która nie wypuściła jeszcze kwiatów.
  • Za mało światła. Mimo że te rośliny nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia, to pamiętajmy, że jest to kwiat egzotyczny i jak każda roślina potrzebuje światła do przeprowadzenia procesu fotosyntezy. Dlatego też, jeśli ma go za mało, wykorzystuje każdą dostępną sobie powierzchnię, by zabarwić ją chlorofilem i utrzymać na optymalnym poziomie swoje funkcje życiowe.
  • Kolejną przyczyną może być niedobór składników odżywczych w glebie. Wtedy najlepiej posłużyć się wieloskładnikowym nawozem. Sprawi on, że pielęgnacja skrzydłokwiatu stanie się bardzo szybką i przyjemną dla obu stron czynnością.
  • Przekwitanie kwiatostanów. Zielenienie kwiatów jest naturalnym procesem podczas przekwitania. Warto usunąć taki przekwitający kwiatostan, aby zaoszczędzić roślinie wysiłku związanego z zawiązywaniem nasion. Lepiej, by tę energię spożytkowała na wypuszczenie nowych kwiatów lub liści.

Do pielęgnacji skrzydłokwiatu polecamy:

Nawóz w płynie do roślin zielonych

Pałeczki nawozowe do roślin zielonych

Pozostałe porady

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej
DO GÓRY