2023-08-01
Czego nie wiedziałeś na temat grudnika?
1. Grudnik jest niezwykle atrakcyjną ozdobą, zwłaszcza w okresie zimowym, bo właśnie wtedy najczęściej zakwita. Nie bez powodu nazywa się go kaktusem Bożego Narodzenia. Zdarza się, że zakwitnie w październiku, choć częściej okres ten przypada na grudzień.
2. Roślinę należy przesadzać wczesną wiosną raz na 2-3 lata. Najlepiej robić to w miesiącach od lutego do kwietnia. W tym celu niezbędne będą: doniczka z dziurkami, drenaż z keramzytu oraz świeża, przepuszczalna ziemia. Doniczka nie powinna być zbyt duża, dlatego że grudnik nie ma rozbudowanego systemu korzeniowego. W zupełności wystarczy mała, płaska doniczka, która umożliwi regularne sprawdzanie wilgotności podłoża.
3. Roślina preferuje temperatury od 15 °C do 18st °C w nocy, a około 21 °C w dzień. Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt ciepło, może przestać kwitnąć.
4. Stanowisko powinno być jasne, ale nie silnie nasłonecznione. Bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych może spowodować, że liście zabarwią się na purpurowo. Optymalnie, aby grudnik od września do grudnia miał zapewnione 12h ciemności.
5. Przeciągi oraz zmiana miejsca w czasie kwitnienia może doprowadzić do opadania kwiatów. Grudnik nie znosi przeciągów!
6. Roślinę należy podlewać umiarkowanie, tak aby nie dopuścić do całkowitego przeschnięcia ziemi, ani do jej przelania. Jeśli zaobserwujemy marszczenie się liści, może to oznaczać, że grudnik ma za mało wody. Odzyskanie równowagi zajmuje stosunkowo dużo czasu, co może być powodem braku kwitnienia.
Przycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.
czytaj więcejŚlimaki stanowią zagrożenie dla niemal każdej rośliny. Szkodniki atakują rosnące w gruncie warzywa, kwiaty, a nawet wysokie krzewy i drzewa. Ich obecność zdradzają smugi jasnego śluzu, pozostawiane na trasie powolnych wędrówek. W ogrodach można spotkać zarówno ślimaki nagie, jak i szkodniki z muszlami. Czym różnią się oba rodzaje ślimaków i jak wypędzić je z ogrodu?
czytaj więcej