Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-28

Jak utrzymać poinsecję do kolejnych świąt?

Koniec świąt Bożego Narodzenia nie musi oznaczać, że popularna Gwiazda Betlejemska wyląduje w koszu. Wręcz przeciwnie. Przy odpowiedniej pielęgnacji można sprawić, że roślina zakwitnie ponownie. Jak to zrobić?

Poinsecja, Gwiazda Betlejemska, Wilczomlecz… bez względu na używaną nazwę nie da się ukryć, że jest to obok choinki najbardziej popularna, żywa dekoracja bożonarodzeniowa. Jednak po Święcie Trzech Króli często podziela ten sam los, co świąteczne drzewko, czyli usycha i jest wyrzucana do kompostu. A szkoda, bo przecież to roślina wieloletnia, która w swojej ojczyźnie, w Meksyku, osiąga rozmiary pokaźnego krzewu. Usychanie rośliny po świętach to nie objaw obumierania, a potrzeba odpoczynku, którą przejawiają rośliny liściaste. Można więc powiedzieć, że gubienie liści i kwiatów u poinsecji to proces zupełnie naturalny.

Co zrobić, aby obalić mit o jednorocznej gwieździe betlejemskiej i utrzymać ją jeszcze ładniejszą i większą do kolejnych Świąt Bożego Narodzenia?

Przedstawiamy pielęgnację poinsecji po świętach krok po kroku:
  • W marcu, gdy roślina zgubi już większość liści, należy skrócić jej pędy do ok. 10-15 cm od powierzchni gleby w doniczce i ustawić ją w chłodnym i przyciemnionym pomieszczeniu. Można ją także przesadzić do nieco większej doniczki.
  • Najlepiej zapomnieć o roślinie przez pierwszy miesiąc, następnie podlewać okazjonalnie i bardzo oszczędnie. W takich warunkach roślina powinna spędzić 2-3 miesiące.
  • Latem można rozpoczynać stymulację do wzrostu poprzez zamianę pomieszczenia na jaśniejsze i cieplejsze, regularne podlewanie i nawożenie.
  • Na dwa miesiące przed Świętami dobrze jest zamienić nawóz na bogatszy w potas, aby zachęcić wilczomlecz do zawiązywania pąków i bujniejszego kwitnienia.
  • Gdy roślina wytworzy pierwsze liście należy je oberwać, aby roślina krzewiła się.
  • Na około miesiąc przed czasem, gdy chcielibyśmy, aby nasza poinsecja zakwitła, przykrywamy ją szczelnie kartonem, żeby nie dochodziło do niej żadne światło, nawet sztuczne. Jej dzień musi trwać mniej niż 10 godzin. Taki zabieg spowoduje, ze roślina wybarwi liście i rozpocznie kwitnienie.

Co zrobić z obciętymi wierzchołkami naszego świątecznego kwiatka? Można jej rozsadzić w doniczce. Wtedy jednak od początku podlewamy sadzonki, aż do czasu przyjęcia się w nowym podłożu. Moment przyjęcia się na pewno zauważymy w ich przyroście. Wtedy zaczynamy uprawę od punktu 1.

Proces rocznej pielęgnacji wilczomleczu w domowych warunkach nie należy do najłatwiejszych, jednak na pewno może przynieść dużo satysfakcji każdemu miłośnikowi kwiatów domowych.

Pozostałe porady

Czy rośliny pochłaniają smog? Poznaj gatunki oczyszczające powietrze

Wraz z nadejściem zimy powraca problem smogu. Z zanieczyszczeniem powietrza zmagają się przede wszystkim duże miasta, gdzie za wysokie stężenie groźnych substancji w atmosferze odpowiadają opary powstające podczas ogrzewania mieszkań czy spaliny emitowane przez samochody. Warto pamiętać, że zatrutego powietrza nie da się powstrzymać przed przedostaniem do mieszkania. W kłopocie można jednak skorzystać z pomocy roślin doniczkowych. W jaki sposób?

czytaj więcej

Ukąszenia pluskwy po nocy – jak rozpoznać szkodniki?

Okres żerowania pluskiew przypada na noc. Za dnia chowają się one w swoich kryjówkach, dlatego trudno je zauważyć. Najczęściej na ślady obecności pasożytów można natrafić w sypialni, czyli w miejscu zasypiania potencjalnych ofiar. Przekonaj się, co świadczy o występowaniu pluskiew w domu, jak rozpoznać ślad po ukąszeniu, a także gdzie insekty ukrywają się przed wzrokiem człowieka.

czytaj więcej
DO GÓRY