Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-03

Jak uchronić się przed kleszczami w ogrodzie?

Od jakiegoś czasu kleszcze są obecne nie tylko w lasach i parkach, ale także w przydomowych ogrodach. Ich migracji sprzyjają zwierzęta domowe, które przenoszą pasożyty na swoim ciele. Jak odstraszyć tych niechcianych gości ze swojego otoczenia?

Niebezpieczni goście w ogrodzie

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które możemy spotkać w lasach, na łąkach czy w miejskich parkach. Jednak od jakiegoś czasu występują także w bezpośrednim otoczeniu domów: w ogrodach i na działkach. Są dużym zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt. Przenoszą groźne choroby takie jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu czy babeszjoza (groźna dla zwierząt). Ich migracji sprzyjają zwierzęta domowe. Wystarczy spacer kota po zachwaszczonym odludziu, czy wycieczka z psem do lasu. Pasożyt z łatwością wejdzie na sierść pupila, a następnie znajdzie kryjówkę w przydomowym ogrodzie. Co zrobić, aby przegonić kleszcze ze swojego otoczenia?

Co zrobić, by odstraszyć kleszcze z ogrodu?

Kleszcze lubią wysoką wilgotność powietrza, z kolei nie znoszą suszy. W przyrodzie nie posiadają naturalnych wrogów, ponieważ nie są pożywieniem dla żadnego stworzenia. Nimfy i larwy kleszczy żerują między innymi na małych gryzoniach. Istnieje więc szansa, że poprzez zwalczanie myszy i szczurów w pobliżu domu, zmniejszymy ryzyko pojawienia się kleszczy. W tym celu polecamy zastosować jeden z naszych preparatów – Granulat na myszy i szczury.

Nie tylko gryzonie, ale również psy, koty i dzikie zwierzęta mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania plagi kleszczy. Jeżeli zwierzę zgubi na ogródku opitą samicę kleszcza, po paru dniach możemy mieć w pobliżu kilka tysięcy jaj, z których rozwiną się dorodne pajęczaki. Pamiętajmy zatem o tym, aby zaopatrzyć nasze psy na przykład w specjalną obrożę przeciw pchłom i kleszczom. Dobrze także regularnie przeglądać skórę pupila w poszukiwaniu pasożytów.

Kleszcze w ogrodzie można zwalczać za pomocą specjalnych oprysków. W tym wypadku polecamy sięgnąć po Bros Bagosel, czyli wydajny środek do zwalczania kleszczy. Preparat oddziałuje także na komary, muchy i meszki, dlatego po jego zastosowaniu mniejszy będzie również problem z tymi owadami.

 

Pozostałe porady

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej
DO GÓRY