Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-04-23

Plamy na liściach storczyka

Plamy na liściach storczyka mogą mieć różne kolory. Ich barwa będzie świadczyć o źródle problemu. Przekonaj się, jaka choroba lub szkodnik zaatakowały Twojego storczyka!

Każdy rodzaj plam na liściach storczyka wskazuje na inną przyczynę ich powstania – to najczęściej błędy w pielęgnacji, choroby lub atak szkodników.

Czarne lub ciemne plamy

Powstają one najczęściej w wyniku poparzeń słonecznych. Pojawiają się w miejscach bezpośrednio narażonych na kontakt ze słońcem.

Żółte, drobne plamki

Tego rodzaju uszkodzenia liści spowodowane są przez przędziorki lub tarczniki. Warto przyjrzeć się bliżej zainfekowanej roślinie.

Metaliczne, srebrnobiałe plamy

To kolejny z objawów ataku szkodników. Metaliczne, srebrnobiałe plamy świadczą o obecności wciornastków.

Jak pozbyć się plam z liści storczyka?

Zwalczanie plam powinniśmy zacząć od ustalenia dokładnej barwy plamy i sprawdzenia co może być jej przyczyną. W przypadku poparzeń słonecznych pomoże przestawienie doniczki w bardziej zacienione miejsce. Atak szkodników będzie wymagał użycia specjalistycznych preparatów, które pomogą pozbyć się nieproszonych gości. Warto wówczas sięgnąć po środek z linii Bros Naturalnie – Płyn na mszyce i inne szkodniki. Działa on w sposób fizyczny i radzi sobie m.in. z wciornastkami, przędziorkami i tarcznikami.

Pozostałe porady

Czy rośliny pochłaniają smog? Poznaj gatunki oczyszczające powietrze

Wraz z nadejściem zimy powraca problem smogu. Z zanieczyszczeniem powietrza zmagają się przede wszystkim duże miasta, gdzie za wysokie stężenie groźnych substancji w atmosferze odpowiadają opary powstające podczas ogrzewania mieszkań czy spaliny emitowane przez samochody. Warto pamiętać, że zatrutego powietrza nie da się powstrzymać przed przedostaniem do mieszkania. W kłopocie można jednak skorzystać z pomocy roślin doniczkowych. W jaki sposób?

czytaj więcej

Ukąszenia pluskwy po nocy – jak rozpoznać szkodniki?

Okres żerowania pluskiew przypada na noc. Za dnia chowają się one w swoich kryjówkach, dlatego trudno je zauważyć. Najczęściej na ślady obecności pasożytów można natrafić w sypialni, czyli w miejscu zasypiania potencjalnych ofiar. Przekonaj się, co świadczy o występowaniu pluskiew w domu, jak rozpoznać ślad po ukąszeniu, a także gdzie insekty ukrywają się przed wzrokiem człowieka.

czytaj więcej
DO GÓRY