Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-03

Jak zabezpieczyć róże na zimę?

Róże należą do tych gatunków roślin, które warto zabezpieczyć przed nadejściem zimy. W przeciwnym razie silne mrozy mogą uszkodzić delikatne korzenie. Warto więc pamiętać o nich przed nadejściem ujemnych temperatur. W jaki sposób zabezpieczyć róże?

Dlaczego róże powinno się zabezpieczyć na zimę?

Okrycie róż na zimę jest koniecznością ze względu na panujący u nas klimat. Choć z mrozami i wiatrem najpewniej poradzą sobie niektóre gatunki tych roślin (na przykład róże parkowe), to warto przyjąć zasadę, że większość z nich potrzebuje ochrony przed zimą. Jakie zabiegi należy wykonać? Istnieje wiele metod zabezpieczania róż przed mrozami, a najpopularniejszą jest kopczykowanie. Przy podstawie krzewu usypujemy kopczyk na około 20-30 cm. Do jego wykonania możemy użyć ziemi, liści, kory lub torfu. Tak usypany kopczyk można dodatkowo przykryć gałązkami drzew iglastych. Ziemię, którą przeznaczyliśmy na kopczykowanie, warto wymieszać z kompostem. Wtedy dostarczymy różom odpowiednich składników odżywczych, co sprawi, że będą one silniejsze. Niektórzy decydują się także na okrycie róż agrowłókniną.

Jak zabezpieczyć róże na zimę?

Korzeni nie powinno się okrywać zbyt wcześnie, aby nie doszło do ich zaparzenia. Zabieg ten wystarczy wykonać na przełomie listopada i grudnia, a więc przed nadejściem srogich mrozów. Czy jesienią powinno się ciąć róże? Przyjęło się, aby róże ciąć jedynie na wiosnę, a jesienią przeprowadzać wyłącznie konieczne cięcia sanitarne. Przycięcie łodyg późną jesienią sprawi, że nie zdążą się one zrosnąć przed mrozami. Ujemne temperatury będą wówczas szczególnie niebezpieczne dla roślin.

 

Pozostałe porady

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej
DO GÓRY