Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-25

Jak stosować wapno w ogrodzie?

Użycie wapna pomaga w uregulowaniu pH podłoża występującego w ogrodzie, zgodnie z zapotrzebowaniem roślin. Wapnowanie ma także pozytywny i bardzo szeroki wpływ na poprawę właściwości gleby, w tym na jej żyzność. Jesień to najlepszy czas na wykonanie tego ważnego i niezwykle prostego zabiegu. 

Jeśli używasz wapna ogrodniczego Bopon lub wapna granulowanego Bopon, które występują w postaci węglowej, możesz zastosować je na gleby lekkie w dawce od 0,5 kg do 1 kg na 10 m².

Wapno rozsypuje się, gdy ziemia jest wilgotna, najlepiej przy bezwietrznej pogodzie. Wystarczy jeden zabieg w sezonie. Dobrze wykonać go późnią jesienią np. w listopadzie lub przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego – w marcu.

Pamiętajmy, że nie można stosować wapna tuż przed lub po nawożeniu. Jeśli chcemy zasilić glebę najlepiej zrobić po zastosowaniu ok. 4-tygodniowej przerwy między jednym, a drugim zabiegiem.

Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój ogród potrzebuje wapnowania, bo dopiero zaczynasz przygodę z ogrodnictwem albo nie zauważyłeś zmniejszenia poziomu plonowania mimo systematycznego nawożenia –  przebadaj glebę w swoim ogrodzie, wykorzystując bardzo łatwy w obsłudze zestaw do badania pH gleby. Zestaw ten powoli Ci określić kondycję gleby w Twoim ogrodzie i zdecydować o ostatecznej dawce wapna.

Pamiętaj! Zbyt mocne odkwaszanie może przynieść zdecydowanie odwrotne skutki od zamierzonych. Wysoki odczyn zasadowy gleby uniemożliwia pobieranie roślinom związków mineralnych potrzebnych do ich rozwoju.

Pozostałe porady

Wszystko co powinieneś wiedzieć o storczykach

Rośliny z rodziny Orchidaceae podbiły nasze serca i opanowały domowe parapety, choć ich uprawa bywa nie lada wyzwaniem. Storczyki wzbudzają zachwyt ze względu na obfite kwitnienie oraz piękne barwy kwiatów.

czytaj więcej

Jak zadbać o trawnik wiosną?

Wiosna to czas, w którym szczególnie powinieneś zadbać o trawnik. Po okresie zimowym potrzebuje od nas dużej uwagi i troski, aby odzyskać swoją witalność i piękny, zdrowy wygląd. Prawidłowa pielęgnacja trawnika w okresie wiosennym jest kluczowa dla zapewnienia odpowiedniego wzrostu i bujnej zieleni przez cały sezon. Dowiedz się jakie kroki należy podjąć, aby Twoja trawa była gęsta, piękna i odporna na choroby.

czytaj więcej
DO GÓRY