Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-25

Jak stosować wapno w ogrodzie?

Użycie wapna pomaga w uregulowaniu pH podłoża występującego w ogrodzie, zgodnie z zapotrzebowaniem roślin. Wapnowanie ma także pozytywny i bardzo szeroki wpływ na poprawę właściwości gleby, w tym na jej żyzność. Jesień to najlepszy czas na wykonanie tego ważnego i niezwykle prostego zabiegu. 

Jeśli używasz wapna ogrodniczego Bopon lub wapna granulowanego Bopon, które występują w postaci węglowej, możesz zastosować je na gleby lekkie w dawce od 0,5 kg do 1 kg na 10 m².

Wapno rozsypuje się, gdy ziemia jest wilgotna, najlepiej przy bezwietrznej pogodzie. Wystarczy jeden zabieg w sezonie. Dobrze wykonać go późnią jesienią np. w listopadzie lub przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego – w marcu.

Pamiętajmy, że nie można stosować wapna tuż przed lub po nawożeniu. Jeśli chcemy zasilić glebę najlepiej zrobić po zastosowaniu ok. 4-tygodniowej przerwy między jednym, a drugim zabiegiem.

Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój ogród potrzebuje wapnowania, bo dopiero zaczynasz przygodę z ogrodnictwem albo nie zauważyłeś zmniejszenia poziomu plonowania mimo systematycznego nawożenia –  przebadaj glebę w swoim ogrodzie, wykorzystując bardzo łatwy w obsłudze zestaw do badania pH gleby. Zestaw ten powoli Ci określić kondycję gleby w Twoim ogrodzie i zdecydować o ostatecznej dawce wapna.

Pamiętaj! Zbyt mocne odkwaszanie może przynieść zdecydowanie odwrotne skutki od zamierzonych. Wysoki odczyn zasadowy gleby uniemożliwia pobieranie roślinom związków mineralnych potrzebnych do ich rozwoju.

Pozostałe porady

Jakie rośliny można uprawiać na balkonie?

Rośliny można uprawiać nawet na najmniejszych balkonach. Oprócz donic stojących są także warianty wiszące lub montowane na barierkach, które pozwalają zakładać niewielkie ogrody niemal wszędzie. Sprawdź, jakie rośliny można uprawiać na balkonie i wybierz gatunek dla siebie.

czytaj więcej

Jak dbać o borówki? Praktyczne porady dla ogrodników

Pyszne owoce borówki zawierają wiele cennych dla zdrowia elementów. Obecne w nich witaminy z grupy B chronią przed chorobami układu krążenia, a wysoka zawartość witaminy C pokrywa dużą część dziennego zapotrzebowania organizmu. Nic dziwnego, że krzewy borówki chce mieć na swojej działce coraz więcej ogrodników. Podpowiadamy, jak dbać o rośliny by cieszyć się ich długim i obfitym owocowaniem.

czytaj więcej
DO GÓRY