Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-02

Biedronki azjatyckie – skąd są i czy jest się czego obawiać?

Biedronka azjatycka ma inne ubarwienie od biedronki polskiej. Wyróżnia ją pomarańczowy, czarny lub żółty pancerzyk gęsto pokryty kropkami. Inne jest także zachowanie owada, który w porównaniu do naszej rodzimej biedronki jest bardziej agresywny. Czy jest się czego bać?

Biedronka azjatycka… z Azji

Potocznie nazywa się ją arlekinem lub biedronką azjatycką, w języku naukowym to harmonia axyridis. Gatunek ten pochodzi z Azji i po raz pierwszy pojawił się w Polsce w 2006 r. (podobno w Poznaniu). Październik to miesiąc, w którym najczęściej mamy do czynienia ze zmasowanym atakiem tych niewielkich stworzeń. Sprzyja temu ciepła, słoneczna pogoda, którą biedronki wykorzystują do znalezienia sobie miejsca na zimę. Owady gromadzą się na nagrzanych murach domów, a następnie przemykają do środka przez okna lub inne szczeliny.

Czy biedronek azjatyckich trzeba się bać?

Ukąszenie harmonii axyridis może wywoływać reakcję alergiczną, najczęściej dotyczącą skóry lub dróg oddechowych. Objawiać się może pokrzywką, alergicznym zapaleniem spojówek, astmą czy powstawaniem obrzęków. W kontakcie z arlekinem należy zachować czujność. Mieszkania i domy można zabezpieczyć przed dostaniem się biedronek azjatyckich stosując specjalne siatki na drzwi lub okna. Pomocna może okazać się Siatka na okno Bros

Pozostałe porady

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej
DO GÓRY