Wpisz co najmniej 3 litery...

2024-02-08

Ciekawostki o pająkach – czego nie wiesz, a boisz się zapytać?

U niektórych osób budzą obrzydzenie, dla innych są powodem do strachu lub stanowią obiekt wielkiej pasji. Mowa o pająkach, które występują na niemal całej powierzchni kuli ziemskiej. Te owady biegające skrywają przed ludźmi wiele tajemnic, a mnogość gatunków w jakich występują powoduje, że niektóre fakty na ich temat są naprawdę fascynujące. Poznaj sekrety pająków!

1. Jedyny pająk żyjący w wodzie występuje… w Polsce

Tylko jeden gatunek pająka spędza całe życie w wodzie. Chodzi o topika, który występuje między innymi w Polsce. Budowa jego ciała nie odbiega od innych pająków, a zwierzę oddycha powietrzem, tak jak każdy inny gatunek. Przebywając pod wodą pobiera je ze specjalnej otoczki znajdującej się przy odwłoku.

2. Niektóre gatunki pająków potrafią latać

Choć brzmi to niewiarygodnie, to odkryto kilka gatunków pająków, które wykształciły zdolność szybowania. Za pomocą swoich nici lub odpowiedniego ułożenia ciała są w stanie pokonywać nawet znaczne odległości bez konieczności wspinaczki. Podczas szybowania sprawiają wrażenie jakby latały, co u niektórych osób może budzić dodatkowy strach przed tymi niewielkimi zwierzętami.

3. (Nie)śmiertelne ukąszenia pająków

Jeśli zapytać dowolną osobę, by wymieniła jadowite gatunki pająków, to bez wahania wskaże ona tarantulę, czarną wdowę i ptasznika. W rzeczywistości mogłaby jednak wymienić większość odmian tych zwierząt. Niewielu zdaje sobie bowiem sprawę, że znakomita część pająków posiada jad i jest w stanie ukąsić swoją ofiarę. Czy pająki można uznać więc za niebezpieczne? Raczej nie, zwłaszcza że śmiertelny dla człowieka jad posiada tylko kilka procent spośród wszystkich jadowitych gatunków. W rzeczywistości ukąszenie może być więc bolesne, jednak w większości przypadków to właśnie na nieprzyjemnym bólu się skończy.

4. Pająki nie gryzą swoich ofiar

Pająki są drapieżnikami, a większość z nich żywi się owadami, które wpadną w ich sieci. Mimo to ciężko mówić o tradycyjnym „zjadaniu” swoich ofiar. Pająki nie posiadają bowiem zębów, a ich aparat gębowy przystosowany jest do jedzenia pokarmów w formie płynnej. Jak zatem odżywiają się te zwierzęta? Rozpuszczają one ciało ofiary za pomocą wstrzykniętych w nie soków trawiennych, a następnie przy użyciu „słomki” będącej częścią aparatu trawiennego, wchłaniają pokarm i w ten sposób zaspokajają swój głód.

Jak widać na powyższym przykładzie, pająki są naprawdę fascynującymi zwierzętami!

Pozostałe porady

Ukąszenia pluskwy po nocy – jak rozpoznać szkodniki?

Okres żerowania pluskiew przypada na noc. Za dnia chowają się one w swoich kryjówkach, dlatego trudno je zauważyć. Najczęściej na ślady obecności pasożytów można natrafić w sypialni, czyli w miejscu zasypiania potencjalnych ofiar. Przekonaj się, co świadczy o występowaniu pluskiew w domu, jak rozpoznać ślad po ukąszeniu, a także gdzie insekty ukrywają się przed wzrokiem człowieka.

czytaj więcej

Fakty i mity na temat storczyków

Popularność storczyków wynika między innymi z ich wyjątkowego wyglądu. Pielęgnacja roślin nie jest jednak oczywista, a na jej temat urosło sporo nieprawdziwych przekonań. Poznaj kilka faktów i mitów na temat uprawy storczyków, a także sprawdź czego nie wiedziałeś o tych unikatowych roślinach.

czytaj więcej
DO GÓRY