Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-09-04

Co zrobić, by owady nie przedostawały się do mieszkania?

Najlepszym sposobem, aby zapobiec przedostawaniu się owadów do mieszkania, jest szczelne zamykanie drzwi i okien. Nie jest to jednak możliwe przez cały czas, bo pomieszczenia potrzebują wietrzenia. Jest to konieczne zwłaszcza w cieplejsze pory roku, a to właśnie wtedy aktywność owadów jest największa i z chęcią zaglądają one do domów i altan działkowych. W jaki sposób chronić pomieszczenia przed nieproszonymi gośćmi?

Siatka na okno i drzwi

Popularnym i chętnie wykorzystywanym sposobem jest montowanie siatki na okno i drzwi. Dzięki niewielkim otworom siatka pozwala na swobodną wymianę powietrza między wnętrzem i otoczeniem. Jednocześnie zapobiega ona przedostawaniu się owadów do środka. Do wyboru są różne modele siatek, których wymiary łatwo można dopasować do wielkości okna lub drzwi. Niektóre posiadają także magnetyczne klipsy do automatycznego zamykania, które spajają siatkę po rozchyleniu na boki. To świetne rozwiązanie zwłaszcza na letnie dni – można z niego skorzystać zarówno w domu jednorodzinnym, mieszkaniu w bloku, jak i altanie na działce.

Naturalne sposoby na owady

Niektórzy decydują się na naturalne metody odstraszania owadów. Potrzeba jednak precyzyjnej wiedzy o tym, jakich zapachów nie lubią poszczególne gatunki insektów, by skutecznie z nimi walczyć. Zapachów, ponieważ to przede wszystkim one odstraszają nieproszonych gości z mieszkania. Lawenda będzie działać odstraszająco na komary, pluskwy i mole. Jej aromat jest częstym składnikiem preparatów do walki z molami odzieżowymi. Wanilia działa drażniąco na komary i meszki, z kolei cytrusy na mrówki. Chcąc pozbyć się pająków, warto sięgnąć po aromat drzewa herbacianego.

Doraźne stosowanie środków owadobójczych

W przypadku, gdy owady na dobre zagnieździły się w mieszkaniu i nie ma możliwości ich odstraszenia, trzeba sięgnąć po doraźne środki na nieproszonych gości. Przydadzą się zwłaszcza spraye i płyny, których działanie polega na zwalczaniu owadów po bezpośrednim kontakcie z preparatem. W większości przypadków wystarczy kilka chwil, by insekty przestały być uciążliwe: rozpylenie sprayu lub aplikacja płynu prowadzą do niemal natychmiastowej likwidacji insektów. Do wyboru jest wiele produktów. Można sięgnąć po preparaty uniwersalne, bądź zdecydować się na środki dedykowane konkretnym gatunkom insektów.

Niekiedy możliwe jest odstraszenie owadów, innym razem zadziałają wyłącznie produkty zwalczające insekty. Dobrze zatem znać wiele różnych metod radzenia sobie z nieproszonymi gośćmi w mieszkaniu.

Pozostałe porady

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej
DO GÓRY