Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-31

Maść ogrodnicza – czym jest i do czego służy?

Rośliny wymagają, by od czasu do czasu zatroszczyć się o ich zdrowie. Do tego rodzaju zabiegów można zaliczyć stosowanie maści ogrodniczej. Pomaga ona roślinom uporać się z ranami po pęknięciach, ale nie tylko. Czym jest i do czego służy maść ogrodnicza?

Czym jest maść ogrodnicza?

Maść ogrodnicza przeznaczona jest do zabezpieczana ran drzew i krzewów, które są nieprzerwanie narażone na niekorzystne działanie warunków zewnętrznych. W szczególności są to rany powstałe podczas szczepień, uszkodzenia mechaniczne, ale także pęknięcia powstałe pod wpływem mrozów. Dlatego warto po nią sięgnąć w okresie zimowym. Maść przyspiesza regenerację drzew i zabezpiecza uszkodzone miejsca przed infekcjami wywołanymi przez patogeny i grzyby.

Działanie

Maść tworzy trwałą i elastyczną powłokę odporną na działanie czynników atmosferycznych, która chroni przed dostępem patogenów, wysychaniem oraz przyspiesza zabliźnianie się ran. Na rynku dostępne są różne rodzaje maści ogrodniczych. Niektórzy producenci oferują produkty z wygodnymi aplikatorami w formie pędzelka. Ranę należy zabezpieczać zaraz po przycięciu gałęzi lub pnia. W naszej ofercie można znaleźć maść ogrodniczą Koro-Derma w wiaderku 1kg, 350g oraz tubę z aplikatorem 150g.

Stosowanie

Preparat można stosować przez cały rok, jednak nie jest wskazane nakładanie maści podczas deszczu i kiedy występują mrozy. Takie warunki mogą utrudniać prawidłowe zaschnięcie maści.

Pozostałe porady

Przycinanie róż – wszystko co musisz wiedzieć

Przycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.

czytaj więcej

Co zrobić, gdy ogródek zaatakują ślimaki?

Ślimaki stanowią zagrożenie dla niemal każdej rośliny. Szkodniki atakują rosnące w gruncie warzywa, kwiaty, a nawet wysokie krzewy i drzewa. Ich obecność zdradzają smugi jasnego śluzu, pozostawiane na trasie powolnych wędrówek. W ogrodach można spotkać zarówno ślimaki nagie, jak i szkodniki z muszlami. Czym różnią się oba rodzaje ślimaków i jak wypędzić je z ogrodu?

czytaj więcej
DO GÓRY