Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-28

Uwaga na kleszcze!

Ostatnie tygodnie należą do pięknej pogody, dzięki której można poczuć prawdziwe wakacje. Słońce i wysoka temperatura zachęcają do spacerów i spędzania większej ilości czasu na zewnątrz. Niestety taka aura sprzyja także kleszczom, których z roku na rok jest coraz więcej.

Wytrzymałe pasożyty

Duży wpływ na wzrost populacji kleszczy ma zmieniający się klimat i coraz cieplejsze, zimowe miesiące. Kleszcze nie mają w środowisku naturalnych wrogów, a jedynym zagrożeniem dla ich populacji są bardzo mroźne zimy. Te niestety w ostatnich latach występują coraz rzadziej. Dodatkową cechą, która pomaga przetrwać tym groźnym nosicielom boreliozy, jest ich wytrzymałość. Kleszcze są zdolne czekać na pokarm nawet pół roku. Ich ciało posiada właściwości regeneracyjne, co pozwala im na żerowanie nawet z częściowo uszkodzonym aparatem gębowym.

Uwaga na kleszcze – nie tylko w lesie

Pasożyty atakują nie tylko ludzi, ale także zwierzęta, które nieświadomie przyczyniają się do ich rozprzestrzeniania. Kleszcze coraz częściej pojawiają się tym samym w pobliżu terenów zabudowanych. Są przenoszone przez psy z lasów i parków do przydomowych ogrodów. Twierdzenie, że kleszcze można spotkać jedynie w głębokim lesie już dawno przestało być aktualne. O odpowiednią ochronę należy zadbać, nawet jeśli planujemy spędzić czas w ogrodzie, na działce czy w parku.

Chroń siebie i bliskich przed kleszczami

Choroby roznoszone przez te groźne pajęczaki mogą być poważnym problemem. Chodzi zwłaszcza o boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Na pierwszą z wymienionych chorób nie znaleziono jak dotąd skutecznej szczepionki. Nie warto więc ryzykować zdrowia, kiedy można zadziałać prewencyjnie. Na rynku dostępnych jest wiele środków odstraszających, a nawet zabijających kleszcze (jak np. Bros spray na odzież).

Pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu nie tylko siebie, ale także swoich dzieci i zwierząt.

Pozostałe porady

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej
DO GÓRY