Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-01

Jak zimują owady?

Coraz niższe temperatury są dla owadów wyraźnym sygnałem, że zbliża się zima. Dla wielu z nich jest to okres, w którym zapadają w stan anabiozy, czyli potocznie zwany sen zimowy.

W odpowiedzi na niesprzyjające warunki, obniża się ich stan aktywności życiowej, co umożliwia im przetrwanie mroźnej pory roku. Część gatunków zimuje w postaci dorosłej, ale znajdą się też takie, które zapadają w stan anabiozy jako larwy (np. larwy motyli czy gąsienice) lub jako poczwarki. Innym, ciekawym przykładem są mrówki, które spędzają zimę w gromadzie. Znajdują schronienie w najgłębszym zakamarku przysypanego śniegiem mrowiska i przesypiają chłodne miesiące.

W przypadku os, zimę przetrzymują tylko zapłodnione samice. Reszta nie jest w stanie przeżyć, kiedy temperatura spada poniżej zera. Gatunkiem, dla którego mrozy nie są straszne, to komary. Najczęściej zimują one w postaci jaj na dnie zbiorników wodnych. Zdarza się również, że jaja komarów znajdują się w miejscach, gdzie woda nie pojawia się zbyt często, np. na łąkach. W oczekiwaniu na wilgoć są w stanie przetrwać nawet kilka lat.

Bywa, że owady spotykamy zimą w naszych domach, najczęściej w piwnicy lub na strychu. Są to najczęściej pająki lub muchy ukryte między szczelinami mebli i ścian.

Pozostałe porady

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej
DO GÓRY