Wpisz co najmniej 3 litery...

2024-01-24

Fakty i mity na temat storczyków

Popularność storczyków wynika między innymi z ich wyjątkowego wyglądu. Pielęgnacja roślin nie jest jednak oczywista, a na jej temat urosło sporo nieprawdziwych przekonań. Poznaj kilka faktów i mitów na temat uprawy storczyków, a także sprawdź czego nie wiedziałeś o tych unikatowych roślinach.

Fakt: Storczyki można zanurzać w wodzie

Naturalnym miejscem występowania storczyków są pnie oraz konary drzew. Niewielka ilość wody docierająca wówczas do korzeni powoduje, że kwiat uprawiany w doniczce ma w tym zakresie specjalne wymagania. Chcąc nawodnić storczyka warto raz na jakiś czas wstawić osłonkę do miski z wodą, zamiast regularnie podlewać ziemię. Dzięki temu roślina „napije się” wody według zapotrzebowania i wzmocni się na kolejne dni. Bardzo ważne, aby po zanurzeniu pozwolić wodzie na swobodne odsączenie. Osłonki dopiero wyjętej z miski nie należy więc wstawiać od razu do doniczki.

Mit: Niebieski kolor płatków jest naturalny dla storczyków

Niebieskie storczyki wyglądają imponująco, przez co wielu marzy o ich zakupie do mieszkania. Część osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że unikatowy kolor płatków to tak naprawdę efekt działalności człowieka. Choć w naturze występują setki odmian storczyków, to nie ma wśród nich odmiany o niebieskich kwiatach. Odcień powstaje poprzez odpowiednie zabarwienie pąków podczas wzrostu rośliny. Spore zdziwienie czeka także osoby, które marzą o wyhodowaniu własnego, niebieskiego storczyka z zakupionej w sklepie sadzonki. Niestety po przekwitnięciu roślina nie wypuści niebieskich kwiatów i najprawdopodobniej będą one białe.

Fakt: Storczyki lepiej znoszą niedobór wody, niż jej nadmiar

Również ta cecha wynika z pochodzenia storczyków. Z uwagi na nieregularny dostęp do wody w naturalnym środowisku, rośliny przystosowały się do niedoborów wody. Z tego względu są w stanie lepiej poradzić sobie z okresową suszą, a gorzej z przelaniem doniczki. Należy o tym pamiętać i nie częstować storczyków zbyt dużą ilością wody, ani nie pozostawiać jej nadmiaru w podstawce. Lepiej przesuszyć te rośliny, niż doprowadzić do gnicia korzeni i żółknięcia liści.

Mit: Przy podlewaniu powinno się oblewać liście storczyka

Liście storczyka lubią wilgoć, jednak nie chodzi o ich zalewanie wodą. Zwłaszcza podczas podlewania warto uważać, aby nie nalać wody na liście rośliny. Może to bowiem doprowadzić do rozwoju choroby grzybowej, a gdy roślina będzie wystawiona na słońce – także do poparzenia. Zdecydowanie lepszym sposobem na pielęgnacje jest zraszanie liści. Przegotowaną wodę w temperaturze pokojowej należy wlać do spryskiwacza, a następnie powoli zraszać roślinę.

Pozostałe porady

Jakie rośliny można uprawiać na balkonie?

Rośliny można uprawiać nawet na najmniejszych balkonach. Oprócz donic stojących są także warianty wiszące lub montowane na barierkach, które pozwalają zakładać niewielkie ogrody niemal wszędzie. Sprawdź, jakie rośliny można uprawiać na balkonie i wybierz gatunek dla siebie.

czytaj więcej

Jak dbać o borówki? Praktyczne porady dla ogrodników

Pyszne owoce borówki zawierają wiele cennych dla zdrowia elementów. Obecne w nich witaminy z grupy B chronią przed chorobami układu krążenia, a wysoka zawartość witaminy C pokrywa dużą część dziennego zapotrzebowania organizmu. Nic dziwnego, że krzewy borówki chce mieć na swojej działce coraz więcej ogrodników. Podpowiadamy, jak dbać o rośliny by cieszyć się ich długim i obfitym owocowaniem.

czytaj więcej
DO GÓRY