Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-01

Roztocze kurzu domowego – jak się ich pozbyć?

Roztocze to rząd pajęczaków, obejmujący zwierzęta mikroskopijnych wielkości. Żyją w różnych środowiskach, choć najbardziej powszechne są te bytujące w kurzu domowym. Są popularną przyczyną alergii, dlatego wiele osób marzy, aby pozbyć się ich z mieszkania. Czy to w ogóle możliwe?

Roztocze można spotkać w dywanach, kocach, ręcznikach, meblach tapicerowanych, pluszakach, a najczęściej… w łóżkach. Sprzyjająca im wilgoć, temperatura i pożywienie sprawiają, że jest to najbardziej lubiane przez nie miejsce. Roztocze żywią się ludzkim naskórkiem i są udręką dla alergików, ponieważ ich odchody uznawane są za główną przyczynę alergii.

Najsilniejsze jej objawy występują w okresie jesienno-zimowym. Rzadsze wietrzenie mieszkań oraz włączone grzejniki sprzyjają rozmnażaniu się pajęczaków, które preferują ciepłe miejsca. Okazuje się bowiem, że optymalna dla nich temperatura to 23 st. C, a w niskiej temperaturze dorosłe osobniki szybko giną. Alergia na roztocze kurzu domowego najczęściej objawia się poprzez katar, kichanie, łzawienie oczu i świąt okolic oczu i nosa. Często pojawia się także drapanie w gardle, a niekiedy również duszności astmatyczne.

W celu ograniczenia działania alergenów roztoczy kurzu domowego może pomóc:

– pranie pościeli w temperaturze powyżej 55 st. C

– wystawianie pościeli i zabawek pluszowych na niskie temperatury

– korzystanie z pościeli nieprzenikalnej dla alergenów (odchodów roztoczy)

– stosowanie środków służących do oprysku materaców, kołder, poduszek, dywanów, mebli tapicerowanych, zasłon oraz innych tkanin, gdzie mogą występować alergeny

Wiele osób wskazuje na to, że roztoczy nie da się pozbyć z domu całkowicie. Pomimo podejmowania wszelkich środków zapobiegawczych, pajęczaki nadal będą rozmnażać się na dywanach, kocach czy łóżkach. Ich obecność w domu pomoże ograniczyć regularne sprzątanie, pranie i wietrzenie pomieszczeń.

Pozostałe porady

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej
DO GÓRY