Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-28

Cyklameny – jak sprawić, aby cieszyły swoim pięknem kilka sezonów?

Odwiedzając kwiaciarnie nie trudno się domyślić, że jesień i zima to zdecydowanie „ich czas”. Są piękne, a dekoracyjne liście to dopiero początek, bo długo i bujnie kwitnące cyklameny mienią się paletą barw od białego poprzez róż, czerwień aż po fiolet, zachęcając do kupienia. Jak zadbać o cyklameny?

Z wdzięków cyklamen korzystamy bardzo chętnie. Dzieje się tak zwłaszcza zimą, gdy piękny kolor ich kwiatów ociepla wnętrza mieszkania. Gdy przychodzi czas, że roślina zaczyna przekwitać i traci liście, dla wielu to znak, że kwiatek obumiera. Dlatego często można spotkać się z mitem, że jest to roślina jednoroczna. Tymczasem nic bardziej mylnego. Cyklameny wydają mnóstwo kwiatów zimową porą, kosztuje je to wiele wysiłku, w związku z tym po kwitnieniu udają się na zasłużony odpoczynek. Zbierają siły, aby w kolejnym jesienno-zimowym sezonie znów zachwycać i ocieplać klimat naszych pokojów.

Co zrobić, aby zakupiony cyklamen zagościł w naszych domach na dłużej? 

Mimo że jego uprawa nie należy do najtrudniejszych, to jest klika ważnych zasad, których należy przestrzegać, aby utrzymać go na długo w dobrej kondycji:

  • Cyklameny nie lubią ciepła. Piękniej wyglądają, gdy są uprawiane w chłodniejszym pomieszczeniach z wilgotnym powietrzem (optymalna temperatura dla nich to 10-15 ºC w dzień). Jeśli zostawimy je na stole w pokoju, w który temperatura będzie wyższa, kwiatki najprawdopodobniej będą usychać.
  • Aby zachować odpowiednią wilgotność, która jest bardzo ważna w dobrym wzroście cyklamenów, należy postawić doniczkę na podstawce z kamieniami. Ważne, aby roślina bezpośrednio nie stykała się z wodą przez dłuższy czas.
  • Kwiaty te nie lubią nadmiaru wody w doniczce, dlatego najlepiej, aby ich bulwy lekko wystawały ponad podłoże. Podczas podlewania należy uważać, żeby nie zmoczyć liści oraz kwiatów. Można podlewać je do podstawki, a po kwadransie nadmiar wody wylać.
  • Kwitnienie cyklamenu przypada na późną jesień i trwa do wiosny, potem przechodzi w stan spoczynku. Nawet jeśli straci wszystkie liście – trzeba pozostawić bulwę do osuszenia i przechować ją w chłodnym miejscu aż do kolejnej wegetacji.
  • Podobno cyklameny nie lubią przeciągów i wyziewów z urządzeń gazowych, więc trzymanie ich w kuchni, w której używana jest płyta gazowa może nie służyć rozwojowi rośliny.
  • Aby cyklameny utrzymały swój piękny wygląd można zasilać je nawozem raz na 1-2 tygodnie przez cały okres kwitnienia.

Polecamy:

Nawóz do roślin kwitnących w żelu

Nawóz płynny do roślin kwitnących

Pozostałe porady

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej
DO GÓRY