Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-10-17

Obornik bydlęcy, kurzy czy koński – który lepszy?

Rodzaj używanego obornika warto uzależnić od gatunku uprawianych roślin. Wybrany nawóz w inny sposób będzie bowiem oddziaływać na poszczególne typy roślin uprawianych w ogrodzie. W artykule znajdziesz kilka wskazówek, z których dowiesz się pod jakie uprawy najlepiej stosować wybrany obornik. Sprawdź i odżywiaj swoje rośliny świadomie!

Obornik bydlęcy

Obornik bydlęcy poprawi zdolność gleby do zatrzymywania wody, dlatego warto go użyć zwłaszcza na glebach skłonnych do przesuszania. Ten rodzaj nawozu można podawać roślinom ozdobnym i rozsypywać na trawniki. Ma stosunkowo niskie stężenie składników odżywczych, więc trudno o przenawożenie. Oprócz roślin ozdobnych i trawnika, popularne jest także podrzucanie obornika bydlęcego na grządki z warzywami: kalarepą, kapustą i szparagami.

Obornik kurzy

Przy jego stosowaniu warto zachować ostrożność. Naturalny obornik kurzy zawiera bardzo dużo składników pokarmowych, a zwłaszcza azotu, który podany w nadmiarze może zaszkodzić roślinom. Z tego powodu wielu ogrodników decyduje się, by obornik kurzy stosować raz na kilka lat i za każdym razem wymieszać go z innym rodzajem nawozu lub wodą. Nie oznacza to jednak, że trzeba z niego całkowicie rezygnować. Wręcz przeciwnie. Obornik kurzy można podać pod ziemniaki i pomidory, czyli rośliny o względnie dużych wymaganiach pokarmowych.

Obornik koński

Zaletą obornika końskiego jest zdolność do spulchniania i nagrzewania gleby. W odróżnieniu od obornika bydlęcego, można go używać zarówno na lekkich, jak i ciężkich ziemiach. Jest nieco silniejszy, niż obornik bydlęcy. Poleca się go podawać w uprawie marchwi, pora, buraków czy grochu. Niektórzy sięgają po obornik koński także podczas przygotowywania rozsad.

Obornik świński

Zestaw oborników zasilających gleby uzupełnia obornik świński. Nawóz idealnie nadaje się do stosowania w uprawie cebuli, buraków czy kalafiora. Jest bogaty w potas, fosfor i azot, czyli podstawowe składniki niezbędne do wzrostu roślin. Warto po niego sięgać.

Rośliny będą rosły zdrowo, jeśli zapewni się im odpowiednie warunki. W nawożeniu ważne jest poznanie właściwości każdego z dostępnych oborników, tak by nie zaszkodzić poszczególnym roślinom. Znając działanie danego typu obornika można podawać go w precyzyjnie dobranej dawce, na właściwe gleby i pod odpowiednie uprawy.

Pozostałe porady

Obornik bydlęcy, kurzy czy koński – który lepszy?

Rodzaj używanego obornika warto uzależnić od gatunku uprawianych roślin.
Wybrany nawóz w inny sposób będzie bowiem oddziaływać na poszczególne typy roślin uprawianych w ogrodzie.
W artykule znajdziesz kilka wskazówek, z których dowiesz się pod jakie uprawy najlepiej stosować wybrany obornik. Sprawdź i odżywiaj swoje rośliny świadomie!

czytaj więcej

Jak i kiedy bielić drzewka w ogrodzie?

Popularnym w ogrodnictwie zabiegiem pielęgnacyjnym jest bielenie drzew owocowych. Zwykle przeprowadza się je przed zimą i regularnie powtarza aż do ustąpienia przymrozków. Pełni ono bardzo ważną rolę w zabezpieczeniu roślin przed działaniem niskich temperatur. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

czytaj więcej
DO GÓRY