Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-02

Jak pozbyć się kuny?

Kuny potrafią być sporym utrapieniem, szczególnie dla osób zamieszkujących domy wolnostojące. Na swoje kryjówki wybierają rzadko odwiedzane miejsca, takie jak piwnica czy strych. Jak się ich pozbyć?

Gdzie ukrywają się kuny?

Kuny doskonale radzą sobie w miejscach, które znajdują się pod nosem człowieka. Polują na gołębie, szczury, myszy, wróble i przeczesują kosze na śmieci. Szkodniki można spotkać nawet pod maską samochodu, gdzie często tworzą sobie kryjówkę i wygryzają maty wygłuszające, kable i inne gumowe elementy. Jednak to nie jedyne miejsca, w których można spotkać kuny. Często problemy z tymi niewielkimi zwierzętami zaczynają się jeszcze na etapie budowy domu. Niepokojące ślady małych łapek, pogryziona wełna mineralna i poprzewracane narzędzia w pierwszej chwili kierują podejrzenia w stronę szczurów lub kotów. Często jednak okazuje się, że prawdziwym wrogiem jest w tym wypadku kuna.

Obecność kuny ma wiele wad i… jedną zaletę

Jeśli zauważymy wyrwaną wełnę ocieplającą budynek, obgryzione kable i przewody hamulcowe w samochodzie lub wałeczkowate odchody na strychu prawdopodobnie oznacza to, że mamy do czynienia z obecnością kuny. Zniszczenia w budynkach i obgryzanie kabli w pojazdach to jednak nie wszystkie szkody powodowane przez te zwierzęta. Niestety kuny polują także na ptaki, drób i króliki. Potrafią zakraść się do kurnika i zabić wszystkie przebywające tam kury, choć w celu nasycenia głodu wystarczyłaby im tylko jedna… Sieją więc prawdziwy postrach wśród mieszkańców wsi.

Obecność kun jest w większości przypadków niepożądana. Jednak czasem zwierzęta przyczyniają się do czegoś pożytecznego, a wszystko za sprawą doskonale ukształtowanej umiejętności tropienia małych gryzoni. Kuny potrafią skutecznie wyłapywać nie tylko myszy i szczury, ale także norniki i krety. To jednak nie sprawia, że stają się mile widziane w otoczeniu domu.

Jak odstraszyć kunę?

Żeby uniknąć szkód wyrządzanych przez kuny należy w pierwszej kolejności pamiętać o tym, aby zamykać na noc wszystkie pomieszczenia gospodarcze. Na strychu warto przechowywać znoszone rzeczy, aby kuny wyczuły nasz zapach oraz zrobić porządek w zagraconych pomieszczeniach. Aby odkryć jakim sposobem kuna dostaje się do konkretnych miejsc, należy skrupulatnie obserwować czy nie widać żadnych śladów, zadrapań czy odchodów. Dobrym sposobem na rozpoznanie jest rozsypanie mąki, na której doskonale widoczne będą ślady małych łapek. Zanim zdecydujemy się na uszczelnienie całego domu, spróbujmy sięgnąć po środki skutecznie odstraszające kuny.

W tym celu polecamy zastosować Bros Płyn na kuny, który może być stosowany w pomieszczeniach, samochodach i na terenach otwartych.

Pozostałe porady

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej
DO GÓRY