Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-26

Pielęgnacja pomidorów – 5 najważniejszych letnich zabiegów

Gdy przychodzi schyłek lipca w wielu ogródkach zaczyna się pomidorowe szaleństwo. Jednak nawet gdy już na krzaczkach zawiązały się grona - oprócz podlewania i nawożenia - trzeba pamiętać o innych bardzo istotnych zabiegach pielęgnacyjnych, które stworzą warunki dojrzewania smacznym pomidorom. O czym mowa?

Ogławianie

W sierpniu koniecznie należy usunąć wierzchołki pędów pomidorów, zostawiając dwa liście nad ostatnim dobrze rozwiniętym kwiatostanem. Pomaga to przyspieszyć dorastanie wytworzonych już owoców na niższych gronach.

Usuwanie „wilków”

Nadal usuwa się małe pędy pojawiające się w kątach liści, zwane potocznie „wilkami”. Krzaki oczyszcza się także z suchych i żółtych liści.

Lustracja

Doglądamy nasze pomidory, by jak najszybciej zauważyć szkodniki lub oznaki chorób.

Ochrona przed poparzeniami

Jeśli pomidor rośnie na gruncie w pełnym słońcu, to w upalne, bardzo słoneczne dni warto zapewnić krzakom nieco cienia, np. za pomocą parasola lub żagla ogrodowego. Pomoże to ograniczyć pękanie owoców.

Ściółkowanie

Ściółkujemy materiałem organicznym, który uchroni pomidorki (szczególnie karłowe) przed zabrudzeniem i podniesie ich zdrowotność przez ograniczenie bezpośredniego kontaktu z ziemią.

 

Polecamy:

Nawóz do pomidorów i papryki

Pomidor Bawole serce – nasiona

Pozostałe porady

Wszystko co powinieneś wiedzieć o storczykach

Rośliny z rodziny Orchidaceae podbiły nasze serca i opanowały domowe parapety, choć ich uprawa bywa nie lada wyzwaniem. Storczyki wzbudzają zachwyt ze względu na obfite kwitnienie oraz piękne barwy kwiatów.

czytaj więcej

Jak zadbać o trawnik wiosną?

Wiosna to czas, w którym szczególnie powinieneś zadbać o trawnik. Po okresie zimowym potrzebuje od nas dużej uwagi i troski, aby odzyskać swoją witalność i piękny, zdrowy wygląd. Prawidłowa pielęgnacja trawnika w okresie wiosennym jest kluczowa dla zapewnienia odpowiedniego wzrostu i bujnej zieleni przez cały sezon. Dowiedz się jakie kroki należy podjąć, aby Twoja trawa była gęsta, piękna i odporna na choroby.

czytaj więcej
DO GÓRY