2023-07-25
Jednak tylko w przypadku, gdy źdźbła osiągają do 5 cm długości, nie mają wytworzonych kwiatostanów, a murawa jest często koszona. Pokos będzie równomiernie pokrywać i zasilać jednocześnie całą powierzchnię trawnika.
Skoszoną trawę suszymy do wyglądu sianka i przechowujemy do późnej jesieni. Następnie wrażliwe na mrozy rośliny okrywamy przygotowanym ze ścinki trawy materiałem, formując kopce.
Pokos nadaje się idealnie do ściółkowania kwietnych rabat i warzywniaków. Ściółka pomaga utrzymać wilgotność gleby i chroni przed nadmiernym rozrastaniem się chwastów – poprzez zablokowanie dostępu do światła słonecznego nasionom niepożądanych roślin. W truskawkach sprawdza się ona znakomicie. W dodatku ochrania owoce przed bezpośrednim kontaktem z glebą, dzięki czemu rzadziej gniją i są czystsze.
Trawę tuż po ścięciu można rzucić na pryzmę, gdzie ulegnie naturalnemu rozkładowi i stanie się bardzo pożądanym w ogrodzie źródłem próchnicy. Należy układać cienkie warstwy trawy i przedzielać je pędami różnych bylin, aby zwiększyć napowietrzenie. Można ją także kompostować w specjalnych workach.
Przycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.
czytaj więcejŚlimaki stanowią zagrożenie dla niemal każdej rośliny. Szkodniki atakują rosnące w gruncie warzywa, kwiaty, a nawet wysokie krzewy i drzewa. Ich obecność zdradzają smugi jasnego śluzu, pozostawiane na trasie powolnych wędrówek. W ogrodach można spotkać zarówno ślimaki nagie, jak i szkodniki z muszlami. Czym różnią się oba rodzaje ślimaków i jak wypędzić je z ogrodu?
czytaj więcej