Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-03

Jak usunąć kleszcza?

Wizyta w parku, spacer po lesie, a nawet zabawa w ogrodzie. Każda z tych aktywności może skończyć się znalezieniem kleszcza wbitego w skórę. Jak pozbyć się pasożyta?

Samodzielne usunięcie kleszcza nie jest skomplikowane. Warto jednak przestrzegać kilku zasad podczas przeprowadzania tego zabiegu. Oto najważniejsze z nich:

1) Kleszcza należy usunąć w całości – wraz z narządem gębowym. Ważne, aby nie nacisnąć na opity odwłok – to może sprowokować kleszcza do wymiotów i znacznie zwiększyć ryzyko zakażenia!

2) Nie smarujemy kleszcza tłuszczem, masłem, sokiem z cebuli, ani żadną inną substancją. Podobnie jak w przypadku naciśnięcia na odwłok, posmarowanie ciała kleszcza może spowodować, że zacznie on wymiotować w miejsce wkłucia.

3) Pasożyta chwytamy przy samej skórze i zdecydowanym ruchem wyciągamy w kierunku prostopadłym do miejsca wbicia.

4) Kleszcza nie wykręcamy! Zwiększa to bowiem ryzyko pozostawienia we wkłuciu aparatu gębowego pasożyta.

5)  Po wszystkim ranę odkażamy.

6) Sprawdzamy czy pasożyt został usunięty w całości – możemy w tym celu wykorzystać szkło powiększające.

7) Jeśli zauważymy czarne punkciki, jak najszybciej należy skontaktować się z lekarzem.

Czym najlepiej wyciągnąć kleszcza?

Można do tego użyć pęsety lub specjalnej karty do usuwania kleszczy. Taką znajdziesz w naszej ofercie, a jej pełny opis przeczytasz tutaj. Karta umożliwia samodzielne i natychmiastowe usunięcie kleszcza. Ma dwa rodzaje nacięć, dzięki czemu łatwo dopasować ją do wymiarów ciała pasożyta. Posiada także specjalną lupę, dzięki której dokładnie obejrzysz ranę zaraz po usunięciu kleszcza. Karta sprawdza się do wyciągania kleszczy zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Ma poręczny rozmiar i mieści się w portfelu, dzięki czemu możesz mieć ją zawsze przy sobie.

Pozostałe porady

Jakie rośliny można uprawiać na balkonie?

Rośliny można uprawiać nawet na najmniejszych balkonach. Oprócz donic stojących są także warianty wiszące lub montowane na barierkach, które pozwalają zakładać niewielkie ogrody niemal wszędzie. Sprawdź, jakie rośliny można uprawiać na balkonie i wybierz gatunek dla siebie.

czytaj więcej

Jak dbać o borówki? Praktyczne porady dla ogrodników

Pyszne owoce borówki zawierają wiele cennych dla zdrowia elementów. Obecne w nich witaminy z grupy B chronią przed chorobami układu krążenia, a wysoka zawartość witaminy C pokrywa dużą część dziennego zapotrzebowania organizmu. Nic dziwnego, że krzewy borówki chce mieć na swojej działce coraz więcej ogrodników. Podpowiadamy, jak dbać o rośliny by cieszyć się ich długim i obfitym owocowaniem.

czytaj więcej
DO GÓRY