Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-03

Jak usunąć kleszcza?

Wizyta w parku, spacer po lesie, a nawet zabawa w ogrodzie. Każda z tych aktywności może skończyć się znalezieniem kleszcza wbitego w skórę. Jak pozbyć się pasożyta?

Samodzielne usunięcie kleszcza nie jest skomplikowane. Warto jednak przestrzegać kilku zasad podczas przeprowadzania tego zabiegu. Oto najważniejsze z nich:

1) Kleszcza należy usunąć w całości – wraz z narządem gębowym. Ważne, aby nie nacisnąć na opity odwłok – to może sprowokować kleszcza do wymiotów i znacznie zwiększyć ryzyko zakażenia!

2) Nie smarujemy kleszcza tłuszczem, masłem, sokiem z cebuli, ani żadną inną substancją. Podobnie jak w przypadku naciśnięcia na odwłok, posmarowanie ciała kleszcza może spowodować, że zacznie on wymiotować w miejsce wkłucia.

3) Pasożyta chwytamy przy samej skórze i zdecydowanym ruchem wyciągamy w kierunku prostopadłym do miejsca wbicia.

4) Kleszcza nie wykręcamy! Zwiększa to bowiem ryzyko pozostawienia we wkłuciu aparatu gębowego pasożyta.

5)  Po wszystkim ranę odkażamy.

6) Sprawdzamy czy pasożyt został usunięty w całości – możemy w tym celu wykorzystać szkło powiększające.

7) Jeśli zauważymy czarne punkciki, jak najszybciej należy skontaktować się z lekarzem.

Czym najlepiej wyciągnąć kleszcza?

Można do tego użyć pęsety lub specjalnej karty do usuwania kleszczy. Taką znajdziesz w naszej ofercie, a jej pełny opis przeczytasz tutaj. Karta umożliwia samodzielne i natychmiastowe usunięcie kleszcza. Ma dwa rodzaje nacięć, dzięki czemu łatwo dopasować ją do wymiarów ciała pasożyta. Posiada także specjalną lupę, dzięki której dokładnie obejrzysz ranę zaraz po usunięciu kleszcza. Karta sprawdza się do wyciągania kleszczy zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Ma poręczny rozmiar i mieści się w portfelu, dzięki czemu możesz mieć ją zawsze przy sobie.

Pozostałe porady

Jak zadbać o trawnik wiosną?

Wiosna to czas, w którym szczególnie powinieneś zadbać o trawnik. Po okresie zimowym potrzebuje od nas dużej uwagi i troski, aby odzyskać swoją witalność i piękny, zdrowy wygląd. Prawidłowa pielęgnacja trawnika w okresie wiosennym jest kluczowa dla zapewnienia odpowiedniego wzrostu i bujnej zieleni przez cały sezon. Dowiedz się jakie kroki należy podjąć, aby Twoja trawa była gęsta, piękna i odporna na choroby.

czytaj więcej

Nawozy mineralne czy organiczne?

To pytanie zadaje sobie wiele osób uprawiających ogród. Z pewnością wybór odpowiedniego typu preparatu nie jest prosty i oczywisty.

czytaj więcej
DO GÓRY