Wpisz co najmniej 3 litery...

2024-04-04

Wszystko co powinieneś wiedzieć o storczykach

Rośliny z rodziny Orchidaceae podbiły nasze serca i opanowały domowe parapety, choć ich uprawa bywa nie lada wyzwaniem. Storczyki wzbudzają zachwyt ze względu na obfite kwitnienie oraz piękne barwy kwiatów.

W naturze rosną one wysoko na drzewach, dlatego ich korzenie są w większej części odsłonięte. Występują prawie wszędzie, z wyjątkiem obszarów pustynnych i polarnych. W Polsce wyróżniono około 50 gatunków tych roślin. Wszystkie storczyki w Polsce podlegają ochronie ścisłej.

Zdecydowanie najbardziej popularną odmianą orchidei dostępną w wielu kwiaciarniach i centrach ogrodniczych jest falenopsis (phalaenopsis). Zazwyczaj sprzedawany w przezroczystej, plastikowej doniczce wypełnionej luźnym, przewiewnym podłożem z dodatkiem kory.

Aby jednak nasz storczyk dobrze się prezentował, należy mu zapewnić odpowiednie warunki.

Jak podlewać storczyki – najważniejsze zasady

1. Większość storczyków lepiej znosi niedobór wody niż jej nadmiar, dlatego należy unikać pozostawiania wody w podstawce.

2. Woda powinna mieć temperaturę pokojową, najlepiej stosować taką, która odstała kilka godzin np. w konewce.

3. Storczyki nie lubią chloru ani nadmiaru wapnia, który znajduje się w wodzie kranowej.

4. Do podlewania najlepiej używać deszczówki, wody przefiltrowanej lub wody wodociągowej z dodatkiem wody destylowanej.

5. Najlepszym sposobem na dostarczenie odpowiedniej ilości wody storczykowi jest moczenie go w większym naczyniu wypełnionym wodą z dodatkiem nawozu przez około 15-30 minut.

6. Nie należy stosować tej samej wody do innych storczyków, ponieważ można w ten sposób przenieść na inne rośliny szkodniki lub choroby.

7. Jeśli storczyk stanowi gotową kompozycję, to wodę możemy wlać bezpośrednio do doniczki, a następnie odciągnąć jej nadmiar przy pomocy np. strzykawki.

8. Przed rozpoczęciem uprawy storczyka umieszczonego bezpośrednio w doniczce bez podstawki, warto na jej spodzie wyłożyć kilka kamieni. Następnie na nich położyć kawałek plastikowej siatki, przez którą przejdzie gruba rurka. Za jej pomocą, mniejszą rurką będzie można z dna odciągać nadmiar wody.

9. Storczyki należy podlewać rano, ponieważ wieczorowe spadki temperatur sprawiają, że storczyk jest bardziej podatny na choroby grzybowe.

10. Kolejne podlewanie można wykonać po całkowitym przeschnięciu podłoża.

11. Jego wilgotność można kontrolować drewnianym patyczkiem umieszczonym w doniczce.

Jak nawozić storczyka?

Podstawowa zasada mówi, że storczyki należy nawozić przede wszystkim w okresie wegetacji czyli od kwietnia do września. Wystarczy 1-2 razy w miesiącu. W okresie spoczynku roślin (zwykle od listopada do lutego), nawozów nie stosuje się wcale lub jedynie niewielką dawkę raz w miesiącu. Częstotliwość i sposób nawożenia należy jednak dostosować do cyklu rozwojowego konkretnego storczyka, gdyż mogą one mieć różne okresy wegetacji i spoczynku.

Zasilając storczyki, musimy pamiętać, aby nawozu nie stosować:

  • na suche podłoże oraz dla roślin mocno osłabionych
  • do świeżo posadzonych roślin – pierwszy nawóz powinniśmy podać dopiero po ok. 1 miesiącu po posadzeniu.

Jakie nawozy do storczyków wybrać?

Podłoże i przesadzanie storczyków

Kupując falenopsisy, łatwo zauważymy, że w ich doniczkach nie ma ziemi. Lekkie podłoże złożone z kory, patyków i kamyków to idealne warunki dla tych roślin. Dzięki niemu korzenie storczyków nie są narażone na gnicie.

Jeśli chodzi o przesadzanie storczyków to należy pamiętać o 7 najważniejszych zasadach:

1. Orchideę należy przesadzić, gdy podłoże straciło swoje właściwości, korzenie zaczęły gnić (np. z powodu zbyt częstego lub obfitego podlewania) lub są zbyt rozrośnięte i wystają za doniczkę.

2. Zasadą jest, aby przesadzać storczyki do większej doniczki średnio co 2 lata.

3. Najlepszy czas na przesadzanie storczyków to początek wiosny.

4. Nie należy przesadzać orchidei w fazie kwitnienia.

5. Podczas przesadzania storczyka należy usunąć martwe korzenie.

6. Najlepiej zastosować specjalne podłoże do storczyków zawierające korę sosnową, mech czy torfowiec. Zwykła ziemia do roślin doniczkowych się nie nadaje. Podłoże musi umożliwić właściwe odprowadzenie wody i napowietrzenie korzeni.

7. Do podlewania najlepiej stosować wodę filtrowaną lub odstałą. Woda zimna i podana prosto z kranu może zaszkodzić roślinom.

Jakie szkodniki najbardziej zagrażają storczykom?

1. Wełnowce

Przypominają małe kłębki waty. Są przyczepione do liści rośliny. Gdy je zauważymy, musimy działać natychmiast, bo one szybko się rozmnażają i mogą doprowadzić do obumarcia rośliny. Ich zwalczanie polega na usuwaniu szkodników z rośliny za pomocą patyczka do uszu zamoczonego w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, szarego mydła lub alkoholu. Warto też zmienić roślinom podłoże na świeże, bo w starym wełnowce już mogły złożyć jaja. Można zastosować Płyn na mszyce Bros Naturalnie – jest to gotowy do użycia płyn w postaci roztworu wodorozpuszczalnych polimerów, który eliminuje mszyce, mączliki szklarniowe, przędziorki, miodówki, wciornastki, miseczniki, a także wełnowce i tarczniki – larwy i młode stadia gąsienic. Jego działanie polega na unieruchomieniu i mechanicznym odcięciu szkodnika od powietrza. Regularnie stosowany znacząco ogranicza występowanie szkodników.

2. Miseczniki i tarczniki

Te owady najchętniej żerują na dolnej stronie liści w okolicy nerwów, dlatego to tam najlepiej jest ich szukać. Otacza je charakterystyczna, brunatna, płaska u tarczników i wypukła u miseczników tarczka, która jest sztywnym chitynowym pancerzykiem, chroniącym owady przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Można z nimi walczyć w podobny sposób jak z wełnowcami.

3. Przędziorki

Jest to maleńki pajęczak trudny do zaobserwowania gołym okiem, dlatego jego obecność można dostrzec dopiero wtedy, gdy na roślinie zaczynają pojawiać się tworzone przez niego pajęczynki, a na liściach srebrzyste smugi i przebarwienia. Do walki z tym szkodnikiem nadaje się wspomniany wyżej Płyn na mszyce Bros naturalnie.

4. Ziemiórki

Są to małe, latające muszki, które potrafią doprowadzić do całkowitego zniszczenia rośliny. Można z nimi walczyć na wiele sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie żółtych pułapek lepowych. Bros posiada w swojej ofercie Pułapki na ziemiórki Bros naturalnie, które skutecznie wyłapują dorosłe postaci ziemiórek. Wabione żółtym kolorem przyklejają się do pułapki, co pozwala monitorować ich obecność oraz uniemożliwia ich dalsze rozmnażanie. Pułapka nie zawiera środków owadobójczych. Występuje w dwóch dekoracyjnych kształtach i dzięki temu stanowi dodatkową ozdobę doniczki. Jeśli jednak w doniczce zalęgną się larwy możesz użyć Preparatu na ziemiórki Bros naturalnie, który wykazuje bardzo dużą skuteczność (ponad 90%) w zwalczaniu zarówno dorosłych osobników jak i larw ziemiórek.

 

Pozostałe porady

Jak dbać o borówki? Praktyczne porady dla ogrodników

Pyszne owoce borówki zawierają wiele cennych dla zdrowia elementów. Obecne w nich witaminy z grupy B chronią przed chorobami układu krążenia, a wysoka zawartość witaminy C pokrywa dużą część dziennego zapotrzebowania organizmu. Nic dziwnego, że krzewy borówki chce mieć na swojej działce coraz więcej ogrodników. Podpowiadamy, jak dbać o rośliny by cieszyć się ich długim i obfitym owocowaniem.

czytaj więcej

Wszystko co powinieneś wiedzieć o storczykach

Rośliny z rodziny Orchidaceae podbiły nasze serca i opanowały domowe parapety, choć ich uprawa bywa nie lada wyzwaniem. Storczyki wzbudzają zachwyt ze względu na obfite kwitnienie oraz piękne barwy kwiatów.

czytaj więcej
DO GÓRY