Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-09-04

Ciekawostki o pluskwach. Czego nie wiedziałeś o tych owadach?

Pluskwy są znane z zamiłowania do krwi. Na swoje ofiary czyhają w hotelowych pokojach, samolotach, pociągach, a nawet w mieszkaniach. Ich ugryzienia nie są bolesne, ale powodują swędzenie, a sama obecność pasożytów powoduje wstręt i niechęć u wielu osób. Pomimo swojej szkodliwości, pluskwy skrywają fascynujące tajemnice. Odkrywamy przed Wami niektóre z nich.

Pasożyty przystosowane do trudnych warunków

Pluskwy nie należą do liderów sztuki przetrwania, jednak mimo to są dobrze dostosowane do życia w trudnych warunkach i szybkiego zwiększania swojej populacji. Poszczególne osobniki potrafią przeżyć bez jedzenia i picia nawet kilka miesięcy. Odpowiedzialne za rodzenie potomstwa samice żyją do 10 miesięcy i w tym czasie wydają na świat setki nowych osobników. W ciągu całego życia może być to nawet do 500 sztuk młodych pasożytów.

Ugryzienie pluskwy nie boli, ponieważ pasożyt wprowadza do ciała ofiary substancję przeciwbólową. Dopiero po kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach od ukąszenia pojawia się swędząca plamka, która później przekształca się w krostę. Co ciekawe, ugryzienia często występują po trzy w rzędzie, formując linię prostą. Z tego względu nazywa się je śniadaniem, obiadem i kolacją.

Mieszkańcy zarówno zaniedbanych, jak i luksusowych mieszkań

To mit, że pluskwy są domeną zaniedbanych mieszkań i hoteli. Pasożyty w równej mierze potrafią dostosować się do warunków panujących w zagraconym pomieszczeniu oraz nieskazitelnie czystym wnętrzu. Insekty nie rozwijają się bowiem bezpośrednio w mieszkaniach, lecz zwykle są do nich przynoszone z zewnątrz. Wystarczy usiąść na fotelu w autobusie, wrócić z wizyty w teatrze lub spędzić noc w hotelu, żeby przynieść pasożyty do swojego domu.

Strzeż się pluskwy zwłaszcza w nocy

Pasożyty bardzo trudno jest dostrzec za dnia. Znacznie chętniej opuszczają one swoje kryjówki nocą, gdy nie odczuwają większego zagrożenia z zewnątrz. Na ciało człowieka wchodzą najczęściej dopiero wtedy, gdy ten zaśnie. Naturalny zmysł pozwala pluskwom wyczekać odpowiedni moment i wbić się w skórę nieświadomej niczego ofiary. Pasożyty są bardzo płochliwe, dlatego zwykle atakują bezbronnego człowieka dopiero podczas snu.

Pluskwy są uciążliwymi szkodnikami. Po zauważeniu ich w domu trzeba jak najszybciej przystąpić do zwalczania. W przeciwnym razie pojedyncze osobniki szybko rozbudują swoją populację i będą zaburzać spokojny sen mieszkańców. Krwiopijcy atakują podczas snu, a ich ukąszenia mocno swędzą – nie warto więc ich ignorować, tylko przystąpić do wyeliminowania z mieszkania.

Pozostałe porady

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej
DO GÓRY