2023-07-31
Skąd wiedzieć, że wiosna jest tuż za rogiem?
1. Gdy temperatura przekracza 10 stopni pojawiają się pierwsze motyle – cytrynki, rusałki i pawiki. Ich obecność nie oznacza niestety, że przyjazna aura będzie utrzymywała się przez dłuższy czas, ponieważ gdy tylko robi się chłodniej, uciekają z powrotem do swoich kryjówek.
2. Zazwyczaj w marcu pojawiają się pierwsze pszczoły. Ma to związek z kwitnieniem kolejnych gatunków kwiatów, krzewów i drzew.
3. Na przełomie marca i kwietnia okres godowy rozpoczynają żaby: trawna, moczarowa oraz ropucha szara. Możemy je spotkać wtedy m.in. na drogach, które będą przemierzać w poszukiwaniu miejsca do rozrodu. Charakterystyczne dla nadchodzącej wiosny są także wydawane przez nie dźwięki.
4. Najszybciej po zimie budzą się niedźwiedzie, które zaczynają poszukiwanie jedzenia.
5. Jelenie zrzucają poroże.
6. W marcu rodzą się pierwsze zające, tzw. marczaki oraz lisy.
7. Kwiecień to miesiąc narodzin pierwszych bobrów i koniec hibernacji nietoperzy i susłów.
8. Z roślin jako pierwsze budzą się leszczyna i wierzba iwa – kwitną jeszcze zanim pojawią się na nich liście. Nektar z wierzby jest pokarmem m.in dla pszczół.
W przeszłości oskarżano je o rozprzestrzenianie dżumy. Również dzisiaj na swoim ciele przenoszą wiele groźnych dla człowieka zarazków. Szczury, ponieważ o nich mowa, nie cieszą się dobrą reputacją. Mimo to są niezwykle fascynującymi zwierzętami, a skrywane przez nie tajemnice są naprawdę ciekawe. Poznajcie kilka faktów o szczurach, o których nie mieliście pojęcia.
czytaj więcejCięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.
czytaj więcej