Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-28

Czy opadłe liście da się jeszcze wykorzystać?

Opadłe liście można wykorzystać do usypywania pryzmy w celu podniesienia rabat lub do okrycia bylin, roślin zadarniających i zimozielonych, a nawet wrzosów. Dzięki takiemu zabezpieczeniu rośliny bezpiecznie przetrwają mrozy.

Niezgrabione liście pozostawione w ogrodzie mogą stanowić zimowe schronienie dla pożytecznych owadów lub jeży.

Dobrym sposobem na wzrost poziomu próchnicy w glebie i poprawienie jej ogólnej struktury, mającej wpływ na rozwój roślin, jest ziemia liściowa, którą pozyskuje się z kompostowania zgrabionych liści. Jej właściwości są nieocenione: jest lekka, bogata w próchnicę i związki węglowe. Nadaje się do wykorzystania przy rozsadach, a także jako dodatek do podłoża dla wymagających roślin.

W przeszłości, gdy dostęp do torfu był znacznie bardziej ograniczony, to właśnie ziemia liściowa stanowiła słały składnik ogrodniczego podłoża. Obecnie wiele osób świadomie rezygnuje z wykorzystania torfu w swoim ogrodzie. Wszystko przez wiedzę, jak pozytywnie torfowiska wpływają na nasz klimat i ekosystem.

Kiedy nie należy wykorzystywać liści w ogrodzie?

  • Gdy widać na nich cechy choroby grzybowej lub porażenia dokonane przez szkodniki. Takie liście najlepiej wyrzuć.
  • Gdy do dyspozycji są tylko liście orzecha włoskiego, dębu, olchy lub gruszy. Te liście zawierają związki allelopatyczne, które hamują wzrost i rozwój wielu roślin. Trzeba jednak pamiętać, że są rośliny odporne na te substancje. Należą do nich np. tuje. Jednak w przypadku przygotowania ziemi liściowej nie należy mieszać liści tych gatunków z pozostałą masą kompostową.

Pozostałe porady

Ukąszenia pluskwy po nocy – jak rozpoznać szkodniki?

Okres żerowania pluskiew przypada na noc. Za dnia chowają się one w swoich kryjówkach, dlatego trudno je zauważyć. Najczęściej na ślady obecności pasożytów można natrafić w sypialni, czyli w miejscu zasypiania potencjalnych ofiar. Przekonaj się, co świadczy o występowaniu pluskiew w domu, jak rozpoznać ślad po ukąszeniu, a także gdzie insekty ukrywają się przed wzrokiem człowieka.

czytaj więcej

Fakty i mity na temat storczyków

Popularność storczyków wynika między innymi z ich wyjątkowego wyglądu. Pielęgnacja roślin nie jest jednak oczywista, a na jej temat urosło sporo nieprawdziwych przekonań. Poznaj kilka faktów i mitów na temat uprawy storczyków, a także sprawdź czego nie wiedziałeś o tych unikatowych roślinach.

czytaj więcej
DO GÓRY