Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-24

Jak pozbyć się moli spożywczych?

Mole spożywcze pozostawiają drobną pajęczynę na jedzeniu przechowywanym w kuchni. Ich obecność zdradzają także larwy zakradające się do makaronów, mąki, orzechów i innych sypkich artykułów żywnościowych. Jak pozbyć się ich z mieszkania?

Pozbądź się żywności zaatakowanej przez mole

Jeżeli zauważymy mole spożywcze w swojej kuchni, to należy zacząć od wyrzucenia wszystkich zaatakowanych produktów spożywczych oraz dokładnego umycia szafek. Najlepiej zrobić to roztworem woda + ocet w proporcjach 1:1, z dodatkiem olejku cytrusowego lub goździkowego. Nie tylko zapach cytrusów i goździków odstrasza mole. Robi to także woń liścia laurowego.

Pułapki na mole spożywcze

Można też kupić gotowe pułapki feromonowe, których zapach przyciąga mole, a te przyklejają się do pułapki (Bros pułapka na mole spożywcze). Pomagają one monitorować obecność insektów w domu i zdecydować o zastosowaniu preparatu bójczego. Opróżnione z produktów spożywczych szafki można także spryskać specjalnymi preparatami, które odstraszają mole i mogą być stosowane w bezpośrednim sąsiedztwie żywności. Należy do nich m.in. Bros Zielona Moc Płyn na mole spożywcze.

Skąd biorą się mole spożywcze?

Mole spożywcze najczęściej przynosimy do domu wraz z produktami kupionymi w sklepach. Najczęściej są to produkty sypkie typu mąka, makarony i kasze, jednak zdarza się, że owady przedostają się do domów na owocach. Zakupione produkty warto zapobiegawczo sprawdzić pod kątem obecności podejrzanych larw, mąkę natomiast można przesiać i umieścić w szczelnych pojemnikach. Po zakupieniu produktów sypkich można je też włożyć na 4 dni do lodówki, gdzie niska temperatura zabije larwy i jajeczka.

Pozostałe porady

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej
DO GÓRY