Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-31

9 rzeczy, które warto wiedzieć o kretach

Choć krety są niewielkimi zwierzętami, to ich obecność w ogrodzie może powodować spore szkody. Mimo swojej uciążliwości krety to bardzo fascynujące stworzenia. Przeczytaj 9 rzeczy, które warto wiedzieć na ich temat!

Czy zdawałeś sobie sprawę, że…

1. Krety nie zapadają w sen zimowy. Zimują 50-60 cm poniżej poziomu zamarzania.

2. Są najbardziej aktywne rano i właśnie wtedy powstaje najwięcej kretowisk. Po ok. 4-godzinnym okresie aktywności, śpią przez ok. 3 godziny.

3. Żywią się dżdżownicami, drobnymi kręgowcami, larwami owadów.

4. Mają doskonale rozwinięty słuch i są czułe na drgania.

5. Drążą podziemne korytarze w poszukiwaniu pożywienia i niszczą korzenie roślin, które w konsekwencji zamierają.

6. W Polsce są objęte częściową ochroną gatunkową.

7. Według niektórych specjalistów powstające zimą kopce mogą być zapowiedzą ataku zimowej aury, objawiającej się silnymi śniegami i mrozami w ciągu dwóch- trzech tygodni od ich powstania.

8. Wykorzystują łagodną zimę i fakt, że gleba nie zamarzła, do robienia dodatkowych, świeżych zapasów.

9. Powstałe zimą kretowiska należy ubić, wyrównać powierzchnię w miejscach ubytków i próbować odstraszyć krety za pomocą różnych preparatów i urządzeń dostępnych w sklepach ogrodniczych.

 

Produkty na krety dostępne w ofercie Bros:

BROS Sonic solarny – odstrasza krety – zasilany jest energią słoneczną. Emituje sygnały odstraszające co 30 sekund.

BROS Sonic MAX – elektroniczny odstraszacz kretów z energooszczędnym układem elektronicznym. Zapewnia łatwą wymianę baterii, które powinna nastąpić po około 6 miesiącach działania.

BROS odstrasza krety, psy i koty – preparat w postaci proszku, który odstrasza zapachem, ale nie jest uciążliwy dla ludzi.

BROS pułapka na krety –  służy do wyłapywania kretów w podziemnych korytarzach. Pozwala schwytać szkodnika, ale go nie zabija.

BROS płyn na krety – preparat wlany do tunelu skutecznie odstrasza krety zapachem.

Pozostałe porady

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej
DO GÓRY