Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-24

Co zrobić, gdy liście storczyka marszczą się i usychają?

Storczyk ma z natury grube i intensywnie zielone liście. Problemem pojawia się, gdy zaczynają one wiotczeć, stają się pomarszczone i żółte. Za taki stan rzeczy może odpowiadać przelanie rośliny, atak choroby lub jej przegrzanie. Jak pomóc storczykowi?

Przesuszenie lub przelanie

Jedną z najczęstszych przyczyn wysychania liści jest odwodnienie storczyka. Wówczas warto sprawdzić stan korzeni – będziemy mogli w ten sposób ocenić jak bardzo przesuszona jest roślina. Stan korzeni może też powiedzieć o ewentualnym przelaniu kwiatka, co może spowodować to, że roślina nie ma czym pobierać wody i jest odwodniona. W takim wypadku najlepiej przesadzić storczyka do nowej doniczki.

Nieodpowiednie podłoże

Problemem okazuje się także złe podłoże. Jeśli roślina będzie rosnąć w ziemi zatrzymującej wilgoć, to jej korzenie zaczną gnić i pogorszy się ogólny wygląd liści i kwiatów. Storczyk powinien rosnąć w stosunkowo luźnym podłożu, dlatego jeśli jest inaczej – kwiat należy przesadzić.

Temperatura ma znaczenie

Inną przyczyną wiotczenia liści będzie przegrzanie. Storczyk nie powinien stać w słońcu, ani w zbyt nagrzanym pomieszczeniu. W tej sytuacji najlepiej przestawić doniczkę w chłodniejsze miejsce i z dala od bezpośredniego nasłonecznienia. Przez kilka pierwszych dni warto nawilżyć roślinę: ustawić ją w pobliżu pojemnika z wodą, tak by parująca woda zwiększyła wilgotność powietrza. Pamiętaj, aby nie ustawiać kwiatu w zbyt chłodnym pomieszczeniu, bo wtedy jego stan nie ulegnie poprawie.

Choroby i nawożenie

Zwróć uwagę, czy storczyk nie został zaatakowany przez choroby. Często przyczyną wiotczenia liści jest atak chorób bakteryjnych lub grzybowych. W wielu wypadkach takiej rośliny nie da się już odratować i konieczne jest jej wyrzucenie. Zwróć także uwagę na ilość nawozu podawanego storczykowi. Jego nadmiar może przyczynić się do pogorszenia kondycji liści i kwiatów.

Pozostałe porady

Obornik bydlęcy, kurzy czy koński – który lepszy?

Rodzaj używanego obornika warto uzależnić od gatunku uprawianych roślin.
Wybrany nawóz w inny sposób będzie bowiem oddziaływać na poszczególne typy roślin uprawianych w ogrodzie.
W artykule znajdziesz kilka wskazówek, z których dowiesz się pod jakie uprawy najlepiej stosować wybrany obornik. Sprawdź i odżywiaj swoje rośliny świadomie!

czytaj więcej

Jak i kiedy bielić drzewka w ogrodzie?

Popularnym w ogrodnictwie zabiegiem pielęgnacyjnym jest bielenie drzew owocowych. Zwykle przeprowadza się je przed zimą i regularnie powtarza aż do ustąpienia przymrozków. Pełni ono bardzo ważną rolę w zabezpieczeniu roślin przed działaniem niskich temperatur. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

czytaj więcej
DO GÓRY