Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-02

Nasturcja cenna dla zdrowia

Nasturcja większa pnąca Tropaeolum majus to powszechna i zarazem niezwykle cenna dla naszego zdrowia ozdobna roślina jednoroczna. Jakie właściwości ma ta piękna roślina?

Nasturcja jest stosunkowo prosta w uprawie. Należy jednak pamiętać, że jej siewki są bardzo wrażliwe na przymrozki. Kwiat doskonale sprawdza się na ogrodowych rabatach i balkonach.

Poza efektami wizualnymi, nasturcja uznawana jest za roślinę o wysokich walorach zdrowotnych. Znajduje zastosowanie w kuchni jako świetny dodatek do przygotowywanych potraw. Jest w pełni jadalna – od liści po kwiaty i nasiona. Kwiaty mają silne właściwości antyoksydacyjne i zwalczają wolne rodniki, natomiast liście obniżają ciśnienie i mogą służyć do przemywania ran ze względu na swoje właściwości odkażające. Można z nich przygotowywać soki lub nalewki, a niedojrzałe owoce marynować.

Kwiaty nasturcji kwitną do późnej jesieni, a czasami potrafią utrzymać się nawet do początku grudnia. Oprócz klasycznych odmian – żółtej i pomarańczowej, możemy już uprawiać kwiaty o zabarwieniu kremowym i jasnoczerwonym. W naszej ofercie można znaleźć nasiona dwóch rodzajów nasturcji:

Nasturcja pnąca mix kolorów

Nasturcja niska mix kolorów

Pozostałe porady

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej
DO GÓRY