Wpisz co najmniej 3 litery...

2024-07-16

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

Plasterek cytryny na ukąszenie komara

W walce ze swędzeniem po ukąszeniu komara pomocna będzie cytryna. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że działa ona kojąco na powstający wówczas stan zapalny. Wystarczy odciąć plasterek cytryny, a następnie przyłożyć go w miejsce ukąszenia, aby szybko odczuć ulgę. Podobne działanie do cytryny ma natka pietruszki czy biała kapusta.

Spraye, żele i plastry łagodzące ukąszenia

Skutecznym sposobem na ukąszenie komara są specjalne środki łagodzące. Seria BROS Amaris to żel, spray i plasterki działające kojąco w miejscu pogryzienia. Nie tylko redukują nieprzyjemne uczucie swędzenia powstające po ukłuciu przez owady, ale także dają lekkie uczucie chłodu. Można ich używać nawet do złagodzenia skutków poparzenia przez pokrzywę. Kosmetyki są niewielkie i nie zajmują wiele miejsca w torebce.

Zimny okład powinien pomóc

Działanie łagodzące można osiągnąć także dzięki zimnym okładom. Po ataku komara warto sięgnąć między innymi po kostki lodu i przyłożyć je w miejsce ukąszenia, a ulga będzie niemal natychmiastowa. Skurczone naczynia krwionośne i zahamowanie wydzielania histaminy spowoduje, że swędzenie stanie się mniej dokuczliwe. To rozwiązanie ma jednak kilka wad, a jedną z nich jest szybkie ocieplanie się zimnego okładu i konieczność jego wymiany.

Problem z ukąszeniami komarów powraca jak bumerang. Zwłaszcza późną wiosną i latem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ochronę przed owadami. Choć ich ukąszenia nie są bolesne, to wstrzyknięta pod skórę ślina insektów wywołuje nieprzyjemne uczucie swędzenia, delikatny obrzęk i zaczerwienienie. Warto mieć pod ręką środki, które pozwolą się z tym uporać niemal natychmiast.

Pozostałe porady

Co zrobić, gdy ogródek zaatakują ślimaki?

Ślimaki stanowią zagrożenie dla niemal każdej rośliny. Szkodniki atakują rosnące w gruncie warzywa, kwiaty, a nawet wysokie krzewy i drzewa. Ich obecność zdradzają smugi jasnego śluzu, pozostawiane na trasie powolnych wędrówek. W ogrodach można spotkać zarówno ślimaki nagie, jak i szkodniki z muszlami. Czym różnią się oba rodzaje ślimaków i jak wypędzić je z ogrodu?

czytaj więcej

Jak zmienić kolor hortensji?

Jedni marzą o hortensji w intensywnie różowym kolorze, natomiast inni pragną wyhodować na działce nietuzinkową hortensję niebieską. Okazuje się, że odcieniem tych pięknych kwiatów można manipulować nawet na długo po zasadzeniu. Wpływ na kolor kwiatów krzewu ma bowiem gleba, a przede wszystkim zawarte w niej mikroelementy. Dowiedz się, w jaki sposób możesz wpłynąć na barwę hortensji.

czytaj więcej
DO GÓRY