Wpisz co najmniej 3 litery...

2024-08-20

Formowanie żywopłotu. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.

Termin przycinania żywopłotu

Wielu decyduje się na przycinanie żywopłotu wiosną, a następnie regulowanie jego wzrostu w kolejnych miesiącach. Trzeba jednak pamiętać, by pędy skrócić dopiero po całkowitym ustąpieniu przymrozków. W przeciwnym razie roślina może ulec uszkodzeniu. Ostatnie cięcie trzeba wykonać najpóźniej wczesną jesienią. Dzięki temu pędy będą w stanie zdrewnieć jeszcze przed nadejściem zimy i staną się odporne na niskie temperatury.

Cięcie żywopłotu krok po kroku

Rośliny można ciąć elektrycznymi lub ręcznymi nożycami. Pracę należy rozpocząć od boków żywopłotu, uważając na zachowanie jednej płaszczyzny podczas cięcia. Po wykonaniu tej czynności można przejść do skracania wierzchołków. Tu także warto upewnić się, że rośliny są przycinane na jednakową wysokość, dzięki czemu będzie można uniknąć czasochłonnych poprawek. Pomóc może sznurek rozciągnięty pomiędzy wierzchołkami kolejnych roślin żywopłotu, który wyznaczy linię cięcia.

Poprawki oraz utylizacja resztek roślin

Po wstępnym nadaniu kształtu, można przejść do korygowania formy żywopłotu. Na tym etapie warto wyrównać wierzchołki, przyciąć nierówności na bokach i sprawdzić, czy skrajne krawędzie parawanu są przycięte według pierwotnych założeń. Po pracy, ścięte gałęzie można rozdrobnić i wykorzystać do stworzenia kompostu. Nadają się one także do utylizacji z innymi bioodpadami.

Żywopłot można przycinać w rozmaite kształty. Nadanie niestandardowego wyglądu warto jednak uzależnić od gatunku roślin oraz stanowiska ich uprawy. Dzięki właściwemu cięciu oraz regularnemu nawożeniu, nawet krzewy rosnące w zacienionym miejscu zyskają intensywne wybarwienie i staną się piękną ozdobą ogrodu.

Pozostałe porady

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej

Przycinanie róż – wszystko co musisz wiedzieć

Przycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.

czytaj więcej
DO GÓRY