Wpisz co najmniej 3 litery...

2024-04-24

Jak dbać o borówki? Praktyczne porady dla ogrodników

Pyszne owoce borówki zawierają wiele cennych dla zdrowia elementów. Obecne w nich witaminy z grupy B chronią przed chorobami układu krążenia, a wysoka zawartość witaminy C pokrywa dużą część dziennego zapotrzebowania organizmu. Nic dziwnego, że krzewy borówki chce mieć na swojej działce coraz więcej ogrodników. Podpowiadamy, jak dbać o rośliny by cieszyć się ich długim i obfitym owocowaniem.

Miejsce uprawy oraz warunki glebowe

Elementarne znaczenie w uprawie borówki ma miejsce zasadzenia sadzonki. Powinno być ono osłonięte od wiatru i dobrze nasłonecznione, gdyż to właśnie w takich miejscach roślina najlepiej się rozwija. Spore oczekiwania ma ona także, co do gleby, w której rośnie. Krzew powinno się zasadzić w kwaśnym podłożu, pamiętając, że odczyn zasadowy będzie negatywnie wpływać na stan roślin. Niektórzy polecają, żeby pod zasadzonym krzewem borówki wysypać korę. Taki zabieg ma zapobiec przesuszaniu gleby oraz nadać lekką kwasowość podłożu.

Jak nawozić i podlewać borówki?

Borówki powinno się nawozić trzy razy w przeciągu sezonu. Pierwszy zabieg należy przeprowadzić pod koniec marca, drugi na początku maja, a trzeci w czerwcu. Podając roślinie nawóz granulowany do borówek Bopon można być pewnym, że zawiera on odpowiednio zbilansowane składniki, niezbędne do utrzymania optymalnej kwasowości podłoża. Jego systematyczne stosowanie zapewnia idealne warunki rozwoju roślin, a zawartość potasu gwarantuje obfite owocowanie.

Równie ważne, co nawożenie, będzie podlewanie roślin. Jest ono konieczne zwłaszcza podczas owocowania. Roślina powinna mieć wówczas dostęp do wilgotnego podłoża, przez co będzie w stanie zawiązać i rozwinąć owoce. O podlewaniu trzeba pamiętać szczególnie w okresach suszy lub gdy krzew został zasadzony w glebie skłonnej do przesuszania. Pod okiem warto mieć też rośliny zasadzone blisko zabudowań.

Czy krzewy borówki powinno się ciąć?

W przypadku większości krzewów owocowych zaleca się, by ich pędy przyciąć zaraz po zasadzeniu. Nieco inaczej wygląda to w przypadku borówki, której kilkuletnie sadzonki nie powinna być cięte nawet przez cztery lata od umieszczenia w glebie. W międzyczasie należy ucinać wyłącznie pędy stare, uschnięte lub chore. Sadzonki jednoroczne można z kolei przycinać bezpośrednio po posadzeniu, aby w ten sposób wzmocnić ich korzenie.

Uprawa borówki nie jest problematyczna, pod warunkiem zrozumienia potrzeb rośliny. Krzewy wymagają kwaśnego podłoża, dużego nasłonecznienia i podlewania zwłaszcza w okresie zawiązywania owoców. Trzeba pamiętać, by pędów borówki nie obcinać zaraz po zasadzeniu sadzonki, lecz po kilku latach.

Pozostałe porady

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej

Przycinanie róż – wszystko co musisz wiedzieć

Przycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.

czytaj więcej
DO GÓRY