Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-24

Jak pozbyć się moli spożywczych?

Mole spożywcze pozostawiają drobną pajęczynę na jedzeniu przechowywanym w kuchni. Ich obecność zdradzają także larwy zakradające się do makaronów, mąki, orzechów i innych sypkich artykułów żywnościowych. Jak pozbyć się ich z mieszkania?

Pozbądź się żywności zaatakowanej przez mole

Jeżeli zauważymy mole spożywcze w swojej kuchni, to należy zacząć od wyrzucenia wszystkich zaatakowanych produktów spożywczych oraz dokładnego umycia szafek. Najlepiej zrobić to roztworem woda + ocet w proporcjach 1:1, z dodatkiem olejku cytrusowego lub goździkowego. Nie tylko zapach cytrusów i goździków odstrasza mole. Robi to także woń liścia laurowego.

Pułapki na mole spożywcze

Można też kupić gotowe pułapki feromonowe, których zapach przyciąga mole, a te przyklejają się do pułapki (Bros pułapka na mole spożywcze). Pomagają one monitorować obecność insektów w domu i zdecydować o zastosowaniu preparatu bójczego. Opróżnione z produktów spożywczych szafki można także spryskać specjalnymi preparatami, które odstraszają mole i mogą być stosowane w bezpośrednim sąsiedztwie żywności. Należy do nich m.in. Bros Zielona Moc Płyn na mole spożywcze.

Skąd biorą się mole spożywcze?

Mole spożywcze najczęściej przynosimy do domu wraz z produktami kupionymi w sklepach. Najczęściej są to produkty sypkie typu mąka, makarony i kasze, jednak zdarza się, że owady przedostają się do domów na owocach. Zakupione produkty warto zapobiegawczo sprawdzić pod kątem obecności podejrzanych larw, mąkę natomiast można przesiać i umieścić w szczelnych pojemnikach. Po zakupieniu produktów sypkich można je też włożyć na 4 dni do lodówki, gdzie niska temperatura zabije larwy i jajeczka.

Pozostałe porady

Przycinanie róż – wszystko co musisz wiedzieć

Przycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.

czytaj więcej

Co zrobić, gdy ogródek zaatakują ślimaki?

Ślimaki stanowią zagrożenie dla niemal każdej rośliny. Szkodniki atakują rosnące w gruncie warzywa, kwiaty, a nawet wysokie krzewy i drzewa. Ich obecność zdradzają smugi jasnego śluzu, pozostawiane na trasie powolnych wędrówek. W ogrodach można spotkać zarówno ślimaki nagie, jak i szkodniki z muszlami. Czym różnią się oba rodzaje ślimaków i jak wypędzić je z ogrodu?

czytaj więcej
DO GÓRY