Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-27

Jak skutecznie używać pułapek na myszy i karmników?

Ustawianie pułapek na myszy to jedna z prostszych metod pozbycia się szkodników z mieszkania. Gryzoń zwabiony przynętą wchodzi do pułapki, a następnie zostaje w nią schwytany. Czasem pomimo dużych wysiłków, myszy nie udaje się złapać. Wtedy warto zastosować jedną z naszych porad!

Gryzonie są rezerwuarem szkodliwych dla człowieka pasożytów, bakterii i wirusów, w tym wirusa hanta, który prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W Polsce terenem endemicznym hantawirusa jest Podkarpacie, a zwierzętami, które go przenoszą są najczęściej nornice i myszy. Aby doszło do zakażenia nie trzeba mieć w ogóle kontaktu ze zwierzęciem. Wystarczy tylko wdychać powietrze zainfekowane odchodami tych gryzoni. Dlatego bardzo ważnym jest zachowywanie profilaktyki i branie udziału w obowiązkowych akcjach deratyzacyjnych. Jeśli wykonujesz ją na swojej posesji samodzielnie i używasz pułapek lub karmników, należy pamiętać o przynajmniej dwóch zasadach, które mogą zwiększyć skuteczność tej metody.

Przyzwyczajaj szkodniki do przynęty

Pułapek postawionych na trasach gryzoni nie nastawiaj od razu. Zamiast tego postaw je luzem i włóż do nich pożywienie. Pozwól przez jakiś czas przyzwyczaić się do niego szkodnikom. Tak zdobędziesz ich zaufanie. Gdy zauważysz, że jedzenie pozostawione na pułapce znika, możesz przystąpić do zaciągania pułapki. To samo dotyczy karmika – również najpierw ułóż w jego wnętrzu jedzenie, wyglądem przypominające trutkę, którą docelowo zamierzasz włożyć.

Nie pozostawiaj swojego zapachu na pułapkach

Unikaj bezpośredniego dotykania pułapek i karmników. Przed ich dotknięciem najlepiej zabezpiecz ręce rękawicami ochronnymi. Gryzonie mają bardzo dobry węch i gdy wyczują zapach człowieka na pułapce – mogą ją wtedy omijać.

 

Do walki z gryzoniami szczególnie polecamy:

Karmnik z trutką na myszy

Łapka na myszy plastikowa

Pozostałe porady

Formowanie żywopłotu. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.

czytaj więcej

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej
DO GÓRY