2023-10-30
Kąpiel powinna kojarzyć się psu z czymś przyjemnym, dlatego postawmy najpierw go w wannie czy brodziku nie odkręcając wody i nagrodźmy przysmakami. Zacznijmy od polewania psa za pomocą kubka, ponieważ wiele czworonogów boi się strumienia wody puszczanej z kranu czy słuchawki prysznicowej. Woda nie może być ani za zimna ani za gorąca. Warto wyposażyć wannę w matę antypoślizgową lub wyłożyć ją ręcznikami, aby pies się czuł się bezpiecznie i stabilnie.
Etapy kąpieli:
1. Kiedy pies będzie już namoczony, należy nałożyć na rękę niewielką ilość szamponu i rozprowadzić dokładnie po sierści naszego psa, pamiętając o omijaniu okolic oczu i uszu.
2. Po dokładnym nałożeniu szamponu powinien zostać w takim stanie kilka minut, choć bywa to bardzo trudne. Po tym czasie spłukujemy dokładnie sierść.
3. Kolejnym etapem jest wycieranie psa ręcznikiem. Ważne, aby to robić delikatnie, bardziej przykładać ręcznik do mokrego psa, niż mocno go wycierać.
4. Następnie wyjmujemy psa z wanny czy brodzika, kończymy wycieranie i puszczamy psa wolno. W tym momencie psy zaczynają biegać jak szalone i „wytrzepują się”.
5. Nie jest wskazane, aby mokrego psa wypuścić na zewnątrz. Po pierwsze może się przeziębić lub ponownie wytarzać się w piachu czy trawie.
Szampon dla psa – jak wybrać?
Kosmetyk musi być dopasowany do rodzaju sierści i potrzeb psa. Dużym błędem jest stosowanie u naszych zwierząt ludzkich preparatów. Dlaczego? Po pierwsze mogą być one szkodliwe, a po drugie psy mają inne pH skóry niż ludzie, dlatego stosujmy u nich preparaty przeznaczone dla tego gatunku.
Na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta szamponów dla psów. Najlepszym wyborem będzie łagodny preparat, wzbogacony o dodatki, które działają kojąco na skórę zwierzęcia. Szampon pielęgnacyjny dla psów o sierści mieszanej HAPPS to delikatny kosmetyk, który myje i pielęgnuje skórę i sierść psa. Ułatwia rozczesywania i likwiduje nieprzyjemny zapach. Zawiera prowitaminę B5 i nagietek, który działa łagodząco na wszelkie podrażnienia.
Wyczesywanie psa powinno odbywać się regularnie, nie tylko przed kąpielą. Należy odpowiednio dobrać akcesoria: szczotki, grzebienie, filcaki, zgrzebła. Zabieg ten powinien być dla psa przyjemny. Psy długowłose powinniśmy czesać kilka razy w tygodniu, psy krótkowłose raz w tygodniu. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb psa oraz od pory roku. W sezonie letnim oraz zimowym, kiedy zmienia się okrywa włosowa, czynność ta może być powtarzana codziennie.
Dzięki podawaniu suplementów diety, skóra naszego zwierzęcia będzie zdrowsza, a sierść lśniąca i przyjemna w dotyku. Można je aplikować w formie tabletek, kapsułek lub przysmaków, które bogate są w cynk, biotynę oraz kwasy omega.
Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.
czytaj więcejPrzycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.
czytaj więcej