Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-21

Jak oddzielić keiki od storczyka?

Keiki to słowo pochodzące z języka hawajskiego, które tłumaczone jest jako „dziecko”. U storczyków właśnie tak nazywa się nowa roślina, która pojawia się na jednym z oczek znajdujących się na pędzie kwiatowym. Keiki ma cechy identyczne jak pierwotny storczyk i można go oddzielić od „rośliny – matki”. Jak to zrobić?

Kiedy możemy oddzielić keiki?

Keiki odcinamy w momencie, kiedy posiada już minimum 3 korzenie o długości około 5 cm oraz 3 liście. Nie należy oddzielać rośliny zbyt wcześnie, bowiem może okazać się, że nie jest jeszcze na to gotowa.

Jak obcinać?

Odcinamy pęd, na którym znajduje się młody storczyk, następnie zostawiamy około 1 cm z każdej strony. Tak przygotowane keiki należy osadzić w specjalnym podłożu do storczyków. Storczyki powstające wskutek takiego podziału kwitną stosunkowo szybko. Warto zapewnić im odpowiednie stanowisko oraz wysoką wilgotność.

Skąd biorą się rozmnóżki storczyka?

Jest to efekt nagromadzenia się hormonu wzrostu lub skutek błędów w uprawie, np. zbyt duża temperatura powietrza latem. Zdaniem niektórych hodowców storczyków, wytwarzanie nowych roślinek jest oznaką tego, że roślinie jest źle i stara się ratować.

Pozostałe porady

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej

Przycinanie róż – wszystko co musisz wiedzieć

Przycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.

czytaj więcej
DO GÓRY