2024-11-28
Ciepłolubne owady w Polsce
Skupieńce lipowe, bo o nich mowa, występują w naszym kraju już od 2016 roku. Właśnie wtedy zostały po raz pierwszy dostrzeżone na Podkarpaciu. Trzy lata później Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa podała do wiadomości, że zaobserwowano występowanie skupieńca lipowego w Wielkopolsce. Na chwilę obecną zachowania tego gatunku i jego skutki dla naszej flory i fauny są skrzętnie monitorowane przez badaczy i porównywane z doniesieniami na temat tych owadów z innych europejskich krajów.
A doniesienia te i obserwacje są bardzo ciekawe! W niektórych krajach skupieńce zamieszkują i żywią się wyłącznie sokiem lip. W innych – drzewa służą im do przezimowania, a późną wiosną wylatują na żer na inne rośliny ślazowe. Zdarzały się też przypadki, że całe chmary tych owadów wlatywały do mieszkań. Niemniej w Polsce nie odnotowano takiego zdarzenia.
Jak sobie z nimi radzić
Jeśli chodzi o Polskę, to dotychczas nie udowodniono, by skupieniec lipowy powodował szkody gospodarcze w roślinnej produkcji. Na terenie naszego kraju nie ma także zarejestrowanych chemicznych środków ochrony roślin do zwalczania tego gatunku owadów.
Jeśli jednak obawiasz się, że obecność tych owadów może osłabić kondycje drzew w Twoim ogrodzie, możesz zastosować BROS Lep do drzew, który będzie stanowił mechaniczną barierę przed migrowaniem tych owadów na wyższe partie drzewa, a Tobie pozwoli monitorować ich obecność. Można także skorzystać z Kleju entomologicznego z linii BROS Naturalnie, który jest przeznaczony do fizycznego zwalczania owadów. Klej entomologiczny pozwala na samodzielne wykonywanie skutecznych pułapek na owady, a nawet posmarować korę drzewa, przy czym jest niezwykle wydajny.
Owady te nie są odporne na mróz, wystarczy kilka zimowych dni z temperaturą ok. -15° C, by aż 99% populacji zginęło. Takie zimy nawet u nas zdarzają się coraz rzadziej, dlatego istnieje spore prawdopodobieństwo, że będziemy musieli się przyzwyczaić do widoku ze zdjęcia.
Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.
czytaj więcejUkąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.
czytaj więcej