2023-06-06
Czy mrówki zwalczają mszyce?
Mrówki i mszyce żyją na ogół w pokojowych stosunkach, a ich relacja przynosi im obustronne korzyści. Mszyce żerują na roślinach i produkują słodką spadź, którą żywią się mrówki. W zamian otrzymują ochronę przed drapieżnymi owadami, bo mrówki potrafią bronić swojej “hodowli”. Można więc powiedzieć, że mrówki i mszyce to prawdziwi przyjaciele. Oczywiście do czasu!
Zdarza się, że mszyce są nieefektywne i produkują zbyt mało spadzi. Wtedy mrówki skutecznie rozprawiają się z całą kolonią i likwidują ją. Wszystko po to, aby dostarczyć odpowiednio dużo pokarmu do mrowiska.
Czy mrówki dbają o bezpieczeństwo mszyc?
Wspominaliśmy, że mrówki to rolnicy w świecie owadów, dlatego podczas pełnienia tej ważnej funkcji nie zapominają o ochronie swojej hodowli przed drapieżnikami. Mrówki dbają o bezpieczeństwo mszyc i odganiają groźne dla nich owady. Komfortowo żerujące na roślinie mszyce mogą skupić się na jedzeniu, rozmnażaniu i produkcji spadzi, którą mrówki uwielbiają. Niektórzy badacze porównują to zachowanie mrówek do… hodowania krów. Mrówki dbają o mszyce, aby te zaopatrzyły je w pożywienie.
Czy obecność mrówek na rabacie oznacza, że na roślinach są mszyce?
Nie zawsze, ale niekiedy tak się zdarza. Czasem obecność mrówek na roślinach może być oznaką występowania mszyc na rabacie. Należy mieć jednak na uwadze, że mrówki mogą zostać zwabione nawet przez same kwiaty, które wydają pachnący i słodki nektar z kwitnącego kielicha. W ten sposób na mrówki działają m.in. lilie. Oczywiście, gdy zauważysz większą liczbę mrówek na roślinach w ogrodzie, przejrzyj dokładnie ich liście i sprawdź, czy nie zostały zaatakowane przez mszyce.
Zachęcamy do sprawdzania naszego fanpage’a gdzie regularnie publikujemy porady i ciekawostki ze świata owadów i gryzoni!
Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.
czytaj więcejUkąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.
czytaj więcej