Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-06-07

Jak pielęgnować lawendę? Stanowisko, nawożenie, cięcie

Lawenda z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród amatorów ogrodnictwa. Uchodzi za roślinę mało wymagającą i odporną na mróz. Jak zapewnić jej odpowiednie warunki, by bujnie zakwitła?

1. Zasadowy odczyn gleby

Ważnym czynnikiem, który stoi za bujnym kwitnieniem lawendy, jest odczyn gleby. Optymalne dla rośliny pH powinno wahać się między 6,5 a 7,5. Warto tego pilnować i mierzyć odczyn gleby przynajmniej raz w sezonie. Zwłaszcza, że w Polsce zdecydowanie więcej gleb jest kwaśnych. Te nie sprzyjają obfitemu kwitnieniu i bujnemu wzrostowi lawendy.

2. Przepuszczalne podłoże

Skoro jesteśmy przy glebie to trzeba wspomnieć również o innym czynniku wpływającym na kwitnienie lawendy. Chodzi o przepuszczalność ziemi: najlepiej by była lekko kamienista, wapienna i uboga w próchnicę. Lawenda lubi wilgotne podłoże, ale nie lubi przelewania. W nadmiernie mokrej glebie roślina szybko zgnije. Uprawiając ją w donicach należy więc pamiętać o drenażu.

3. Słoneczne stanowisko

Lawenda lubi słoneczne, ciepłe i przewiewne stanowiska. Roślina rozwija się, jeśli każdy z krzaczków ma swobodny dostęp do powietrza (widać to szczególnie na polach, gdzie między rzędami zachowuje się odstępy tak szerokie, jak same rajki, na których rośnie lawenda). Siejąc lub sadząc krzaczki blisko siebie lub blisko innych roślin, zwiększamy ryzyko rozwinięcia się na lawendzie szarej pleśni.

4. Cięcie przekwitłych pędów

Cięcie sanitarne przeprowadza się na przełomie lutego i marca zostawiając pędy do 2/3 ich długości. Najlepiej jednak na bieżąco ścinać przekwitłe łodygi, 1 cm nad nowymi przyrostami. Systematyczne cięcie zapewni bujne kwitnienie oraz piękny, zwarty kształt krzewu.

5. Regularne nawożenie

Dobrze dobrany nawóz zapewnia lawendzie dostęp do wszystkich składników odżywczych, co pozytywnie wpływa na jej wygląd. Bopon nawóz do lawendy można stosować zarówno do roślin posadzonych w gruncie jak i w uprawie doniczkowej. Lawendę nawozimy od kwietnia do sierpnia. W czasie kwitnienia i podczas intensywnego wzrostu: 1 raz w tygodniu, w pozostałym czasie: 1 raz na 2 tygodnie.

Pozostałe porady

Formowanie żywopłotu. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.

czytaj więcej

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej
DO GÓRY